Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

AFP, Vuhan'daki gece hayatını görüntüledi

Abone olTelegram
AFP ajansı, Çin'de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) çıkış noktası olarak bilinen ama uyguladığı sıkı kurallarla pandemi tehlikesini bir hayli düşüren, hatta geçen yaz bir su parkındaki 'normal görüntülerle' tüm dünyayı şaşırtan Vuhan kentindeki gece hayatının durumunu inceledi.
© AFP 2022 / HECTOR RETAMAL'Dünyanın geri kalanında vakalar hızla artar ve karantinalar sürerken 11 milyon kişinin yaşadığı kentte gençlerin artık zor kazanılmış özgürlüklerinin tadını çıkardıklarını' yazan AFP muhabirleri, ziyaret ettikleri bazı gece kulüplerini ve alınan tedbirleri anlattı. Habere göre kıyafet kuralı ya da VIP listesi olmayan Super Monkey adlı bir gece kulübünde maske zorunlu, girişte de ateş ölçülüyor ve ateşi 37.3'ün üzerinde çıkanlar mekana giremiyor ama dans pistinde maske ve sosyal mesafe kuralına pek uyulmuyor.
Vuhan'da gece hayatı - Sputnik Türkiye
1/5
'Dünyanın geri kalanında vakalar hızla artar ve karantinalar sürerken 11 milyon kişinin yaşadığı kentte gençlerin artık zor kazanılmış özgürlüklerinin tadını çıkardıklarını' yazan AFP muhabirleri, ziyaret ettikleri bazı gece kulüplerini ve alınan tedbirleri anlattı. Habere göre kıyafet kuralı ya da VIP listesi olmayan Super Monkey adlı bir gece kulübünde maske zorunlu, girişte de ateş ölçülüyor ve ateşi 37.3'ün üzerinde çıkanlar mekana giremiyor ama dans pistinde maske ve sosyal mesafe kuralına pek uyulmuyor.
© AFP 2022 / HECTOR RETAMAL AFP'nin konuştuğu kişilerden çoğu karantinadan çıkmış olmaktan dolayı mutlu. 30'lu yaşlardaki Şu "2-3 ay eve tıkılıp kaldım. Virüsle iyi mücadele ettik, artık gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilirim" ifadelerini kullandı. Karantinayı 'hayatta bir kere yaşanabilecek bir deneyim' olarak gören Şu, hastalığa yakalanmadığı için de kendini şanslı hissediyor.
Vuhan'da gece hayatı - Sputnik Türkiye
2/5
AFP'nin konuştuğu kişilerden çoğu karantinadan çıkmış olmaktan dolayı mutlu. 30'lu yaşlardaki Şu "2-3 ay eve tıkılıp kaldım. Virüsle iyi mücadele ettik, artık gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilirim" ifadelerini kullandı. Karantinayı 'hayatta bir kere yaşanabilecek bir deneyim' olarak gören Şu, hastalığa yakalanmadığı için de kendini şanslı hissediyor.
© AFP 2022 / HECTOR RETAMAL20'lerindeki Çen Kiang ise koronavirüsle mücadele konusunda Komünist Parti'yi övüp "Çin hükümeti her şeyi halkı için yapıyor. En üstte halk var. Yabancı ülkelerde durum böyle değil" dese de artık birçok şeyin eskisi gibi olmayacağının da farkında. Kulübe gidenlerin sayısındaki düşüş bunun bir örneği.
Vuhan'da gece hayatı - Sputnik Türkiye
3/5
20'lerindeki Çen Kiang ise koronavirüsle mücadele konusunda Komünist Parti'yi övüp "Çin hükümeti her şeyi halkı için yapıyor. En üstte halk var. Yabancı ülkelerde durum böyle değil" dese de artık birçok şeyin eskisi gibi olmayacağının da farkında. Kulübe gidenlerin sayısındaki düşüş bunun bir örneği.
© AFP 2022 / HECTOR RETAMALNitekim kulübün marka müdürü Li Bo, pandeminin sektörü kötü etkilediğini ve gece hayatında yüzde 60-70 düşüş yaşandığını anlattı: "Diğer ülkelerdeki karantinalarla kıyasla bizim ülkemiz en azından yarı açık vaziyette. Yine de müşteriler kendilerini çok rahat hissetmiyor."
Vuhan'da gece hayatı - Sputnik Türkiye
4/5
Nitekim kulübün marka müdürü Li Bo, pandeminin sektörü kötü etkilediğini ve gece hayatında yüzde 60-70 düşüş yaşandığını anlattı: "Diğer ülkelerdeki karantinalarla kıyasla bizim ülkemiz en azından yarı açık vaziyette. Yine de müşteriler kendilerini çok rahat hissetmiyor."
© AFP 2022 / HECTOR RETAMALBazı işletmelerde ise maske ve ateş ölçüm kuralı yeterli değil, rezervasyon da gerekiyor. Ayrıca kulübe girmek isteyenler sağlıklarının iyi durumda olduğunu vaka takip uygulaması üzerinden kanıtlamak zorunda. Yine de bunlar bile her zaman kulübe giriş için garanti olmuyor. Öyle ki bazı AFP gazetecileri, başkent Pekin'den geldikleri anlaşıldığı için Imhan adlı kulübe giremedi.
Vuhan'da gece hayatı - Sputnik Türkiye
5/5
Bazı işletmelerde ise maske ve ateş ölçüm kuralı yeterli değil, rezervasyon da gerekiyor. Ayrıca kulübe girmek isteyenler sağlıklarının iyi durumda olduğunu vaka takip uygulaması üzerinden kanıtlamak zorunda. Yine de bunlar bile her zaman kulübe giriş için garanti olmuyor. Öyle ki bazı AFP gazetecileri, başkent Pekin'den geldikleri anlaşıldığı için Imhan adlı kulübe giremedi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала