Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Rusya'nın üçüncü koronavirüs aşısı, ikinci dozdan sonra yüzde 90 etkili'

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girkoronavirüs, aşı, Rusya
koronavirüs, aşı, Rusya - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya'daki üçüncü Kovid-19 aşısını geliştiren Çumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin Başkanı Aydar İşmuhamedov, geliştirdikleri koronavirüs aşısının ikinci doz uygulandıktan sonra yüzde 90'a yakın bağışıklık etkisi gösterdiğini belirtti.

Rossiya 24 televizyonuna demeç veren İşmuhamedov, Çumakov Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği aşının bağışıklık etkisine ilişkin rakamlar paylaştı.

Aşının ikinci dozu vurulduktan 2 hafta sonra bağışıklık etkisinin yüzde 70 civarında olduğunu kaydeden İşmuhamedov, 21. güne doğru bu oranın yüzde 90'a yaklaştığını ifade etti.

koronavirüs, aşı, Rusya - Sputnik Türkiye
Rusya'nın üçüncü Kovid-19 aşısını geliştiren Çumakov Merkezi: Dış ülkelerden talepler geliyor 

Faz 2 testlerinde elde edilen sonuçların aşının bağışıklık etkisini ortaya koyduğunu ve bağışıklık tepkisiyle aşının etkinliği kavramının aynı görülmemesi gerektiğini söyleyen İşmuhamedov, "Yüzde 100 bağışıklık tepkisini bile yüzde 100 etkinlikle bağdaştırılmamalıdır. Bunlar biraz farklı kavramlar. Yüzde 100 etkinlikten uzun bir süre boyunca ve aşılanların ve aşılanmayanların grubundaki hastaların sayısını değerlendirebildiğimiz zaman söz edebiliriz. Burada büyük ölçüde koruyuculuk söz konusu" diye konuştu.

İşmuhamedov, aşının koruyuculuğunun faz 3 testleri sırasında inceleneceğinin altını çizdi.

Bu arada İşmuhamedov, Çumakov Araştırma Merkezi'nin yılda 7-10 milyon doz aşı üretebileceğini, kurumun ürettiği aşılar için kapasitesinin Kovid-19 aşısı için kullanılması halinde bu sayının artabileceğini ekledi.

Çumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin geliştirdiği üçüncü koronavirüs aşısı için klinik çalışmalar sürüyor. Bu aşı diğer Rus aşılarından farklı olarak virion, yani yapısı tam bir virüs partikülü içeriyor.

Aşının tescili için gereken belgeler, daha önce Rusya Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала