Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Putin: Moskova ile Erivan, hep müttefik olarak kalacak

© REUTERSPutin ve Paşinyan
Putin ve Paşinyan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Erivan’ın hep müttefik olarak kalacaklarını kaydederken Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın güvenlik alanında başlıca stratejik müttefikleri olmaya devam ettiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile ikili görüşmede, “Hiç şüphesiz ülkelerimiz her bakımdan müttefik ilişkilere sahipti, sahip ve öyle olmaya devam edeceğini söylemek istiyorum. Rusya ve Ermenistan ayrıca birçok uluslararası örgütte de yakın partner” ifadesini kullandı.

İlham Aliyev- Nikol Paşinyan- Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Dağlık Karabağ'da ateşkesin ardından Putin, Aliyev ve Paşinyan ilk kez bir araya geldi: Görüşme 4 saat sürdü

Putin, “Bugün ekonomiden çok konuştuk. Bu bağlamda, çok zor geçen yıla rağmen, tüm zorluklara rağmen geçen yılın Ocak-Ekim döneminde ticaretimizi yüzde 3,9-4 artırmayı başardığımızı kaydetmek isterim” dedi.

Rus lider, Dağlık Karabağ sorunu çözüme kavuştukça ülkelerin Ermeni halkına, devletine ve Rus-Ermeni ilişkilerine yararlı olacak çözümlere ulaşacağı umudunu dile getirdi.

Paşinyan: İki ülke arasındaki ilişkiler derinleşecek

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşeceği umudunu dile getirerek, “Rusya, güvenlik alanı da dahil olmak üzere başlıca stratejik müttefikimizdi ve öyle olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Rus liderinin, Karabağ sorunun çözümüne olan katkısının “özellikle şimdi çok hissedilir” olduğunu söyleyen Paşinyan, esir ve cenaze takası gibi insani sorunların çözüme kavuşturulamaması bağlamında, bölgenin ekonomik sorunlarının çözümünün zora girebileceğini ifade etti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала