Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Emniyet toplumsal olaylarda TSK'ya ait silahları ve taşıtları kullanabilecek

© AAMPT 76
MPT 76 - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TSK, MİT ve Emniyet Taşınır Mal Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre 'terör ve toplumsal olaylarda' TSK’ya ait silah ve taşıtlar, bakan onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Taşınır Mal Yönetmeliği’nde yeni bir değişiklik yapıldı. 

Cumhuriyet'ten Hüseyin Hayatsever'in aktardığına göre Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan 'Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Taşınır Mal Yönetmeliği' adlı değişiklikle 'milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden terör, toplumsal olaylar ve şiddet hareketlerinin meydana gelmesi durumunda' TSK, Emniyet ve MİT, taşınır mallarını herhangi bir şarta bağlı olmadan birbirine devredebilecek. 

Böylece TSK’ye ait silah ve taşıtların 'terör, toplumsal olaylar ve şiddet hareketleri' gerekçesiyle Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilmesinin önü açıldı. Ayrıca yönetmelikteki 'Taşınır mal işlem belgesi düzenlenmeyecek mallar' maddesine Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca uluslararası anlaşmalara dayanılarak dost veya müttefik ülkelere ve bu ülkelerde bulunan kamu veya özel nitelikli kurum ve kuruluşlara mal ve hizmetin yardım olarak verilmesi maksadıyla tedarik edilecek taşınırlar” bendi eklendi. 

Böylece uluslararası anlaşmalara dayanılarak 'dost ve müttefik' ülkelere taşınır mal işlem belgesi olmaksızın taşınır malların sevkıyatı yapılabilecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала