Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Fransa'da 'aşı yaptırmayanlar toplu taşımaya binemez, kamusal alana giremez' tasarısına, 'sağlık diktatörlüğü' tepkisi

© AP Photo / Christophe EnaFransa, Eyfel Kulesi, Fransa polisi
Fransa, Eyfel Kulesi, Fransa polisi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kovid-19'a karşı aşı dahil önleyici tedavi aldığını veya virüs taramasının negatif sonuçlandığını kanıtlayamayanların ulaşıma, bazı yerlere ve belirli faaliyetlere erişiminin yasaklanmasını öneren yasa tasarısına, Fransız sağ muhalefeti çok sert tepki gösterdi.

Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığındaki Fransa'da Başbakan Jean Castex'in kabinesinin onay verip parlamentoya gönderdiği 'Yeşil Pasaport' tasarısı, büyük tartışma yarattı.

Kovid-19'a karşı aşı dahil önleyici tedavi aldığını veya virüs taramasının negatif sonuçlandığını kanıtlayamayanların ulaşıma, bazı yerlere ve belirli faaliyetlere erişiminin yasaklanmasını öneren yasa tasarısına, sağcı muhalefet çok sert tepki gösterdi.

'Toplumsal hayatı engelleyen totaliterlik'

Eski adı Ulusal Cephe (FN) olan Ulusal Birlik (RN) partisinin sözcüsü Sebastien Chenu, hükümeti 'sağlık diktatörlüğü kurmaya çalışmakla' suçladı. Aşırı sağcı partinin lideri Marine Le Pen, tasarıyı 'özünde totaliter' diye niteledi. Le Pen "Tasarı aşıyı zorunlu kılmıyor, ama dolaylı yoldan aşı yaptırmayanların toplumsal hayatlarının olmasını engelliyor" eleştirisini getirdi. 

Parlamentoda oylamaya sunulacak tasarıyı merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisi de kınadı. LR Genel Başkan Yardımcısı Guillaume Peltier "Yetkililerin parlamento denetimi olmaksızın özgürlüklerimizi askıya alma yetkisine sahip olmaları tasavvur edilemez" tepkisini gösterdi. 

Macron'un partisi İlerleyen Cumhuriyet'in (LRM) üyesi ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Amelie de Montchalin, tasarının 'hükümete olağanüstü yetkiler vermek ya da otoriter sağlık devleti kurmak için hazırlanmadığını' savundu.

Fransızların yarısından fazlası aşı yaptırmaya niyetli değil

AB'den acil kullanım yetkisi alan BioNTech-Pfizer aşısını diğer Avrupa ülkeleri gibi Fransa da pazar günü resmen kullanmaya başlıyor. Ancak anketler Fransızların aşıya derinden şüpheyle baktığını gösteriyor. Bir dizi ankette katılımcıların yüzde 50'sinden fazlası aşı yaptırmaya niyetli olmadıklarını söyledi. Bu eğilim, hükümetin hazirana dek 15 milyon kişiyi aşılama hedefine sekte vuracağa benziyor. 

Daha önce Brezilya'da Yüksek Mahkeme, 'zorunlu aşının anayasaya aykırı olduğu, ama aşı olmayanlara kamusal alanlara giriş yasağı gibi yaptırımlar uygulanabileceğine' karar vermişti. 'Brezilya'nın Trump'ı' lakabıyla anılan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise karara karşı çıkıp bunun 'yurttaşları ev hapsine koymaya' benzeyeceği itirazında bulunmuştu.

İsrail de 'yurttaşlara son doz aşı yaptırmalarının ardından diğerlerinin girişinin yasak olduğu alanlara erişim sağlayan Yeşil Pasaport veren sisteme' geçmeyi değerlendiriyor. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала