Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Gintsburg: Kasım 2021'e kadar Rusların yüzde 70'i Sputnik V aşısı olacak

© Sputnik / AFK Sistema / Fotoğraf bankasına girRusya'da geliştirilen ilk koronavirüs aşısının üretimi
Rusya'da geliştirilen ilk koronavirüs aşısının üretimi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Dünyanın tescil edilen ilk Kovid-19 aşısı Sputnik V'yi geliştiren Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü'nün Direktörü Aleksandr Gintsburg, kasım 2021'e kadar Rusya halkının yaklaşık 70'inin bu aşıdan olacağını ifade etti.

Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi, İngiliz merkezli ilaç şirketi AstraZeneca, Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu ve R-Pharm eczacılık şirketi arasındaki mutabakat zaptı imza töreninde konuşan Gintsburg, aşılama çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gintsburg, "Önümüzdeki yılın kasım ayına kadar halkın büyük bölümü, neredeyse yüzde 70'i Sputnik V aşısı olacak ve bu durum, patojen aşıyla kontrol edilebilen toplumsal bağışıklığın oluşmasını garanti edecek" dedi.

Sputnik V aşısının birinci, ikinci ve üçüncü klinik test aşamalarından geçtiğini anımsatan Rus bilim insanı, aşının tam güvenlik, yüksek bağışıklık tepkisi ve yüzde yüz epidemiyolojik değer sağladığının altını çizdi.

Gintsburg, Sputnik V aşısı vurulan gönüllülerin hiçbirinde orta veya ağır şiddette koronavirüs enfeksiyonu görülmediğini ekledi.

'Sputnik V-AstraZeneca kombinasyonu Rusya'da tescil edilebilir'

Sputnik V, koronavirüs aşısı - Sputnik Türkiye
KORONAVİRÜS
Oxford aşısının mimarı: AstraZeneca Sputnik V ile birlikte daha etkin olabilir
Gintsburg, Sputnik V ve AstraZeneca aşılarından oluşturulacak kombinasyonun Rusya'da tescil edilebileceğini belirtti.

Oluşturulacak kombinasyon Kovid-19'a karşı bağışıklık oluşturma konusunda daha iyi sonuçlar verebileceği görüşünü paylaşan Gintsburg, "Aynı viral materyali sunmak için iki farklı vektör kullanıldığında Rus aşısı uzun vadeli bağışıklık oluşturma konusunda için daha iyi sonuçlar veriyor. Klinik testler yapacağız ve bunun güvenlik, immünojenite ve koruma açısından nasıl çalıştığını göreceğiz" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала