Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Gantz, Netanyahu ile ipleri kopardı, İsrail meclisi 2 yıl içinde 4. seçimin önünü açtı

© REUTERS / KNESSET SPOKESPERSON'S OFFICEBenyamin Netanyahu ile Benny Gantz (solda) maskeli halde parlamentodaki hükümetin yemin töreninde
Benyamin Netanyahu ile Benny Gantz (solda) maskeli halde parlamentodaki hükümetin yemin töreninde - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Koalisyon hükümeti ortakları Netanyahu ile Gantz arasındaki uzlaşmazlık nedeniyle İsrail 2 yıl içinde 4. genel seçime gidiyor. Erken seçime önergesi Knesset'teki ilk tur oylamadan geçerken, Netanyahu'nun bir yıl sonra başbakanlığı devretmesinin gerektiği Gantz muhalefet vekilleriyle aynı safta oy kullandı.

İsrail'de üç erken seçimden sonra siyasi rakipler Benyamin Netanyahu ile Benny Gantz'ın kurduğu dönüşümlü başbakanlığa dayalı ulusal birlik hükümeti, sadece 6 ay dayanabildi.

İsrail meclisi Knesset'te muhalefetin bu meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle sunduğu önergenin ilk tur oylamada kabul görmesi sonucu, 2 yıl içinde 4. genel seçime gidilmesinin yolu açıldı.

54'e karşı 61 lehte oy alan önerge, meclis yasama komisyonuna gönderildi.

Likud aleyhte oy kullandı

Başbakan Netanyahu, salı günkü açıklamasında, lideri olduğu Likud partisinin aleyhte oy kullanacağını beyan etmişti.

Netanyahu ile yaşadığı anlaşmazlıklara 2021 bütçesinin geçirilmesi meselesini de ekleyen Savunma Bakanı Gantz ise önergeden yana oy kullandı.

Gantz'ın partisi Mavi-Beyaz'ın yanısıra önergeyi sunan Yesh Atid ile İşçi Partisi ve Meretz de erken seçimden yana oy verdi. 

Komisyondan ve üç oylamadan daha geçmesi lazım

Erken seçim kararının alınabilmesi için önergenin önce meclis komisyonundan geçmesi, ardından yapılacak 3 oylamada da meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.

Anahtarı ellerinde tutan Arap vekiller arasında da anlaşmazlık çıktı

Bu durumda erken seçime gidilip gidilmeyeceğinde Arap vekiller belirleyici rol oynayacak, ancak o cephede de anlaşmazlık baş gösterdi. Arap partilerin Ortak Liste ittifakındaki 4 fraksiyondan 3'ü erken seçimden yana oy kullandı, Birleşik Arap Listesi fraksiyonu oylamaya katılmadı. Öncesinde Birleşik Arap Listesi lideri Mansur Abbas, İsrail Başbakanı'nın İsrailli Arapların ihtiyaçlarına karşılık verme girişiminde bulunması halinde Netanyahu ile ortaklığı dışlamayacağını söylemişti.

Önergenin meclis komisyonuna ne zaman geleceği, Netanyahu-Gantz anlaşmazlığının çözülememesi durumunda diğer 3 oylamanın hangi tarihte yapılacağı henüz bilinmiyor.

Yıllık bütçe iki ortağın arasını açtı

Koalisyon anlaşması, başbakanlık koltuğuna ilk 1.5 yıl Netanyahu'nun sonraki 1.5 yıl Gantz’ın oturmasını öngörüyordu. Ancak Netanyahu ile Gantz’ın arasındaki fikir ayrılıklarına son olarak yıllık bütçenin geçirilmesi eklendi. Netanyahu, sadece 2020 yıllık bütçesinin meclisten geçirilmesini isterken, Gantz 2021'in de oylamaya dahil edilmesini talep etti. Anlaşmazlık uzayınca 2020 yıllık bütçesinin oylaması gelecek aya ertelendi. Yasa gereği, 2020 yıllık bütçesi 23 Aralık’a kadar meclisten geçmezse, zorunlu olarak erken seçime gidilecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала