Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Suudi Arabistan, köle işçiliğe neden olan kafala sistemini gevşetiyor

© REUTERS / Faisal Al Nasser/File PhotoSuudi başkenti Riyad'ın Kral Abdullah Finans Bölgesi
Suudi başkenti Riyad'ın Kral Abdullah Finans Bölgesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Körfez'deki Arap krallıkları ve hatta Lübnan'da yabancı işçilerin köle gibi çalıştırılmasına neden olan 'kafala' yani kefillik sistemiyle ilgili Suudi Arabistan'dan reform açıklaması geldi.

10 milyon yabancının yaşadığı Suudi Arabistan'da İnsan Kaynakları ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, yabancı çalışanların iş değiştirmek, seyahat etmek ya da ülke dışına çıkmak için işverenden izin alma zorunluluklarının kalkacağını açıkladı. Yabancı işçiler, bu serbestiye 14 Mart'ta, yani 4.5 ay sonra sahip olabilecek.

İşverenden izinsiz nefes almak yasak

Kafala sistemine göre yabancı işçinin kendisini götüren şirketi değiştirme, şirket izin vermezse ülkeyi terk etme hakkı yok. Çalışma şartlarına itiraz eden işçi, bütün haklarından vazgeçerek ayrılmazsa esir gibi aylarca kamplarda tutulabiliyor. İnsan hakları örgütleri uzun yıllardır Körfez krallıklarına kafala sistemini kaldırma çağrısı yapıyor. 

'Hareket ettiklerinde işveren elektronik yollardan haberdar edilecek'

Suudi haber ajansına değişiklikle ilgili bilgi veren bir bakanlık yetkilisi, "Bu girişim, çalışma ortamını düzeltecek ve verimliliği artıracak. Çıkış ve yeniden giriş vizesi reformları, yabancı çalışanların işveren onayı olmaksızın sadece talep başvurusunda bulunarak seyahatine izin verecek, hareket ettiklerinde işveren elektronik yollardan haberdar edilecek" açıklamasını yaptı.

'Otomatik olarak suçlu konumuna düşmekten kurtulacaklar'

Bloomberg'e konuşan Bakan Yardımcısı Sattam Elharbi de 'bu reformlar sayesinde yabancı çalışanların aleyhlerinde işverenin firar ihbarında bulunmasının, bunun üzerinden otomatik olarak suçlu konumuna düşmelerinin ve hapse atılma ya da sınırdışı edilme riskine girmelerinin ortadan kalkacağını' söyledi. 

Ev hizmetlilerinin köleliği devam

"Bunlar küçük değil, devasa değişiklikler" diyerek "Suudiler için daha fazla kapsayıcı olmayı, yetenekleri çekmeyi, çalışma koşullarını iyileştirmeyi, Suudi Arabistan'ın işgücü piyasasını daha dinamik ve üretken hale getirmeyi hedefliyoruz" iddiasında bulunan Elharbi, diğer yandan yeni düzenlemelerin 3.7 milyon ev hizmetlerinde çalışan işçi için geçerli olmayacağını belirtti.

Hükümet onayı ve e-devlet portalına başvuru

Yeni girişim, işverenle işçi arasındaki ilişkiyi hükümet tarafından onaylanması gereken bir sözleşmeye dayandıracak ve işçinin zorunlu işveren onayı yerine bir e-devlet portalı aracılığıyla hizmetlere doğrudan başvurmasına olanak tanıyacak.

Suudi Arabistan'daki inşaatlarda Türk şirketlerinin götürdüğü on binlerce Türk işçi de çalışıyor.

İnsan Hakları İzleme (HRW) gibi insan hakları örgütleri, petrol zengini Suudi Arabistan'daki refahın milyonlarca yabancı işçinin omuzlarında yükselmesine rağmen bunların kölelik koşullarında zorla çalıştırılması, şiddete, işkenceye uğraması ve insan kaçakçılığının yapılması yoluyla sömürüldüğüne dikkat çekerek, kafala sisteminin tümden kaldırılmasını talep ediyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала