Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Körfez'de yumuşama yanlısı politikaları savunan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah 91 yaşında öldü

© REUTERS / Andyw WongKuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Petrol zengini Körfez Arap krallıklarından Kuveyt'i yöneten Emir Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın 91 yaşında hayatını kaybettiği resmen açıklandı.

Kuveyt'in dış politikasını yarım asırdan uzun zamandır yönlendiren ve ülkeyi 2006'dan beri yöneten Emir Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın 91 yaşında öldüğü devlet televizyonundan yapılan resmi açıklamayla duyuruldu.

Kuveyt Emiri, temmuzda ülkesinde geçirdiği ameliyatın ardından ABD'de nakledildiği hastanede tedavi görüyordu. Kuveyt Bakanlar Kurulu'ndan 14 Eylül'de yapılan açıklamada, Emir'in sağlık durumunun iyiye gittiği bilgisi paylaşılmıştı.

Birinci Körfez Savaşı sırasındaki zorlu diplomasi sürecini yönetti

ABD'nin Körfez'deki sıkı müttefiklerinden Kuveyt'te henüz 25 yaşındayken devlet kademelerinde üst düzey bürokratik görevler üstlenen, 1963-2003 arasında 40 yıl dışişleri bakanlığı yapan Şeyh Sabah, 'en uzun süre görev yapan Dışişleri Bakanı' ünvanını aldı. Bu görevi yürütürken aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı gibi farklı devlet görevlerini de üstlendi.

1990'da Irak'ın Kuveyt'i işgal ettiği Birinci Körfez Savaşı sırasındaki zorlu diplomasi sürecini yönetti.

Dışişleri Bakanlığı görevinin ardından 2003-2006 arasında Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

2006'da Şeyh Cabir'in hayatını kaybetmesiyle tahta geçme sırası Veliaht Prens Şeyh Saad'a geçiyordu. Ancak Şeyh Saad, tahta geçmesinin ardından sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Şeyh Sabah lehine tahttan çekilmeyi kabul etti.

'Arabulucu ve dengeleyici' rolüyle öne çıktı'

Kabine tarafından aday gösterilerek 29 Ocak 2006'da tahta çıkan es-Sabah, Arap dünyasında 'arabulucu ve dengeleyici' rolüyle öne çıktı. Bir lakabı 'Arap diplomasisinin duayeni' idi.

Reuters haber ajansı, ölen kişiyi tanıtan haberinde "Savaşlar ve bölgesel kargaşanın ortasında Arapların yumuşama (detente) yanlısı politikalarının sarsılmaz şampiyonu olan Kuveyt Emiri es-Sabah, önce diplomasinin, ardından yönetimin başında, ülkesinin Irak'ın 1990'daki işgalinin yarattığı yıkımdan yeni zenginliklere çıkmasına ve Körfez'de arabulucu rolü üstlenmesine liderlik etti" dedi.

Bağdat'la barış, Tahran'la diyalog ve onlarca krizde arabuluculuk

Körfez Savaşı sonrası Kuveyt dış politikasının inşasında kritik rol oynayan ve bölgedeki ideolojik çekişmelerden uzak çok eksenli bir dış politika izleyen Şeyh Sabah, ABD'nin Irak'ı işgali sonrası Bağdat'la barış yapması ve İran'la diyaloğu açık tutmasının yanısıra onlarca arabuluculuk girişimiyle de öne çıktı.

Reuters'e göre son olarak Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Katar'a saldırmasını engelleyen Kuveyt Emiri, hastalanmadan önce Katar'a abluka ve yaptırımları kaldırmak ve Körfez krizini çözmek için uğraşıyordu.

Ürdün Kralı: Arap birliği için hiçbir çabayı esirgemeyen ağabey

Şeyh Sabah'ın ardından Ürdün Kralı Abdullah, "Arap birliği için hiçbir çabayı esirgemeyen büyük bir ağabeyi ve bilge, sevgi dolu bir lideri kaybettik" diye tweetledi.

Daha önce yerine geçecek veliaht prens olarak erkek kardeşi Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah (83) belirlenmişti.

 

 

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала