Akşam Postası - Sputnik Türkiye
AKŞAM POSTASI
Türkiye ve dünya gündeminde öne çıkan konuların ele alındığı; politikacı, uzman ve gazetecilerin yorumlarıyla katkı sunduğu Atilla Güner'le Akşam Postası, hafta içi her akşam dinleyicilerle buluşuyor.

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Aktar: Kobani olayları ile ilgili AYM iki kez, ‘Deliller zayıf, ihlal var’ dedi

25092020-AP
Abone olTelegram
Avukat Mehmet Emin Aktar, HDP'ye yönelik gözaltılarla ilgili “Kobani olayları suçlamalarından Ayhan Bilgen, Altan Tan gibi isimler 2017’de alındılar. İki Anayasa Mahkemesi kararı var. İkisinde de Anayasa Mahkemesi dedi ki, bu iddialarla tutuklamaya gidemez, deliller çok zayıf. Bugün savcı Bilgen’i gözaltına alarak suç işliyor” dedi.

Kobani soruşturmasında, 6 yıl sonra 82 HDP’li için çıkan gözaltı kararını Diyarbakır Eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı. Aktar, “Kobani olayları suçlamalarından Ayhan Bilgen, Altan Tan gibi isimler 2017’de alındılar. İki Anayasa Mahkemesi kararı var. Biri Ayhan Bilgen’in başvurusu, biri Meral Danış Bektaş’ın başvurusu. İkisinde de Anayasa Mahkemesi dedi ki, bu iddialarla tutuklamaya gidemez, deliller çok zayıf. Bugün savcı Bilgen’i gözaltına alarak suç işliyor” dedi.

Avukat Mehmet Emin Aktar’ın Atilla Güner’le Akşam Postası’na açıklamaları şu şekilde:

''Savcı niye soruşturma başlatır? Ya dava açmak için ya da kovuşturmaya yer olmadığı için. Yani iki tür karar verecek. Bunun için bir soruşturma yapar. Bunun için ihbar ve şikayet oluşması gerekir. Savcı, “sabah kalktım canım sıkıldı” diyerek ben bunu soruşturayım diyemez. Önünde bir emare olması gerekiyor soruşturma için. 2014 Yılında Ankara’ya ihbarlar gelmiş. Kobani olayları için “HDP kışkırttı, karar aldı, Twitter hesabından şunlar çıktı” gibi… Ankara savcılığı da buna ilişkin 2014 yılında soruşturma başlatmış.

'AYM kararları yok sayılıyor'

Kobani olayları suçlamalarından Ayhan Bilgen, Altan Tan gibi isimler 2017’de alındılar. İki anayasa mahkemesi kararı var. Biri Ayhan Bilgen’in başvurusu, biri Meral Danış Bektaş’ın başvurusu. İkisinde de Anayasa mahkemesi dedi ki, bu iddialarla tutuklamaya gidemez, deliller çok zayıf. Tweet atıldı, Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto etti ama bundan dolayı 6- 8 Ekim’de meydana gelen eylemlerin sonuçlarından sorumlu tutamazsınız. Bu ağır bir sonuç olur gibi. Bu yönde ihlal kararı verdi. Bugün bu soruşturmayı açan buna rağmen Ayhan Bilgen’i gözaltına alan savcı suç işliyor. Hem o dosyadan el çekmiş hem ihlal kararı var. Türkiye’de hukuk konuşma imkanımız yok.''

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала