- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

İzlanda'da İkinci Dünya Savaşı'nda düşen ABD uçağı enkazı 76 yıl sonra buzullar eriyince gün yüzüne çıktı

© Fotoğraf : L.CALIAROB-17 Flying Fortress
B-17 Flying Fortress - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İzlanda'da İkinci Dünya Savaşı sırasında düşen ABD'ye ait B-17 tipi bombardıman uçağının eriyen buzullar nedeniyle 76 yıl sonra ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük sorunu haline gelen hava sıcaklıklarının artışı, karbondioksit oranının yükselmesi, buzulların erimesi gibi iklim değişikliğinin etkileri etkisini sürdürüyor. İzlanda'da İkinci Dünya Savaşı sırasında düşen ABD'nin stratejik B-17 tipi bombardıman uçağı 16 Eylül 1944 tarihinde irtifa kaybetmesi nedeniyle 10 mürettebatıyla birlikte Eyjafjallajokull buzuluna düştü.

Doğa yürüyüşçüleri buldu

© Fotoğraf : Newsflashİzlanda'da İkinci Dünya Savaşı'nda düşen ABD uçağına ait enkaz
İzlanda'da İkinci Dünya Savaşı'nda düşen ABD uçağı enkazı 76 yıl sonra buzullar eriyince gün yüzüne çıktı - Sputnik Türkiye
İzlanda'da İkinci Dünya Savaşı'nda düşen ABD uçağına ait enkaz

Zamanla buzulların erimesiyle uçağa ait enkaz 76 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Enkaz bölgede keşfe çıkan doğa yürüyüşçüleri tarafından ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Isafjorour kentinin eski Belediye Başkanı Guomundur Gunnarsson, "Buzullar eridi, bir grup yürüyüşçü uçak enkazını buldu. Yerel halk enkazın kaldırmasını istemiyor. Gelen ziyaretçilere kazanın hikayesini anlatacağız. Turistik bir bölge olacak" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала