Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Tayland'da protestocuların sarayın karşısına yerleştirdiği 'ülke krala değil, halka aittir' plaketi ortadan kayboldu

© REUTERS / SOE ZEYA TUNTaylandlı protestocuların Bangkok'taki Büyük Saray'a bakan Kral Sahası'nın zeminine yerleştirdiği "Halk bu ülkenin krala değil, halka ait olduğuna dair niyetini beyan etmiştir" yazılı plaketin ortadan kaybolmasıyla oluşan boşluk görüntülendi.
Taylandlı protestocuların Bangkok'taki Büyük Saray'a bakan Kral Sahası'nın zeminine yerleştirdiği Halk bu ülkenin krala değil, halka ait olduğuna dair niyetini beyan etmiştir yazılı plaketin ortadan kaybolmasıyla oluşan boşluk görüntülendi. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Güneydoğu Asya'nın kraliyet destekli askeri darbeler ülkesinde temmuzdan beri protesto düzenleyen monarşi karşıtlarının Büyük Saray'ın karşısındaki alana yerleştirdiği "Bu ülke halka aittir" yazılı plakete, rejim, 24 saat bile tahammül edemedi.

Tayland'da monarşiye dayalı siyasi sistemde değişim için düzenlenen protestolarda dün Bangkok'ta Büyük Saray yakınındaki bir alana yerleştirilen 'Halk Plaketi' ortadan kayboldu. 

"Halk bu ülkenin krala değil, halka ait olduğuna dair niyetini beyan etmiştir" yazısının yer aldığı sembolik plaketin Büyük Saray yakınındaki Kral Sahası'nın zemininden kaldırıldığını, Fransız haber ajansı AFP doğruladı. 

AFP'ye konuşan Bangkok Emniyet Müdürü Yardımcısı Piya Tawichai "Kaybolduğunu duyduk, vakayı soruşturuyoruz" dedi. 

Kral Maha Vajiralongkorn ve kraliyet destekli askeri cunta hükümetine nispet sarayın karşısına 'Halk Plaketi' yerleştirilmesi, temmuzdan beri devam eden protestolarda yeni bir dönüm noktası oluşturmuşken, derhal kaldırılması da kral ve hükümetin protestolardan duyduğu rahatsızlığın yeni göstergesi oldu.

AFP'nin görüşünü aldığı Naresuan Üniversitesi'nde ders veren uluslararası ilişkiler uzmanı Paul Chambers, bunun 'koyu kraliyetçilerin monarşi reformu taleplerine kızdığı kadar saraya muhalefeti yansıtan simgelere de tahammül edemediğini' gösterdiğini belirtti.

Haftasonunda 30 binden fazla kişinin katıldığı eylemi düzenleyenler, bu plaketin 1932'de devrimle mutlak monarşiden anayasal monarşiye geçilmesinin anısına konulan ama 2017'de Kral Maha'nın ölen babasının yerine tahta geçmesinin ardından ortadan kaybolan plaketi ikame ettiğini söylemişti.

Tek bir lider altında yapılanmayan ve öğrencilerle ivmelenen protestolarda dün Halk Plaketi'nin yerleştirilmesi sırasında tezahüratlar yükselirken "Kahrolsun feodalizm, yaşasın halk" sloganı atılmıştı.

Protestocular, 2014 askeri darbesini yönetip geçen yıl tartışmalı seçimlerle başbakanlık koltuğuna yerleşen Prayuth Chan-ocha ile hükümetinin istifasını da istiyor.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала