Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AB’nin Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerinin liderlerinden, Türkiye’ye yaptırımların genişletilmesi önerisi

© REUTERS / POOLAvrupa Birliği Akdeniz Ülkeleri Zirvesi
Avrupa Birliği Akdeniz Ülkeleri Zirvesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Avrupa Birliği Akdeniz Ülkeleri Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Türkiye’nin çatışmacı eylemleri karşısında Kıbrıs ve Yunanistan’a tam destek ve dayanışma ifade edilirken Ankara’ya karşı yaptırımların genişletilmesi önerildi.

Korsika Adası’nda düzenlenen Avrupa Birliği Akdeniz Ülkeleri Zirvesi’nin ana gündem maddelerinden biri de Doğu Akdeniz’deki gerilim oldu.

Emmanuel Macron - Sputnik Türkiye
Macron: Saf değiliz ama Türkiye ile iyi niyetle yeniden ilişki kurmak istiyoruz

Yunanistan Başbakanlık Ofisi’nin yaydığı sonuç bildirgesinin metninde, “Egemenliklerine ve egemenlik haklarına yönelik tekrarlanan saldırılar ve Türkiye’nin çatışmacı eylemleri karşısında Kıbrıs ve Yunanistan’a tam desteğimizi ve dayanışmamızı yeniden teyit ediyoruz. Bölgedeki tüm ülkeleri uluslararası hukuka, özellikle de uluslararası deniz hukukuna saygı göstermeye ve tüm tarafları anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeye çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

AB ve Almanya’nın, deniz alanı sorunuyla ilgili Yunanistan ve Türkiye arasında diyalogu yeniden başlatmaya yönelik arabuluculuk çabalarına destek verildiği aktarılan açıklamada, “Türkiye ile görüşmelere Kıbrıs Hükümeti’nin davet edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı sınırlandırılmasının iyi niyetle, uluslararası hukuka tam saygı içinde ve iyi komşuluk ilişkileri ilkesine uygun olarak diyalog ve müzakere yoluyla çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydediyoruz” dendi.

Yedi ülke liderinin, “Türkiye’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki tek taraflı ve yasadışı faaliyetlerini sona erdirmesine yönelik AB’nin tekrarlanan çağrılarına yanıt vermemesinden üzüntü” duyduğu ifade edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала