'Türkiye’ye Suriye’den toprak vadedildi, Kürt bölgesine çekincemizi de kaldırdık’

05092020-Fotografin Tamami.mp3
Abone olTelegram
Neçirvan Barzani’nin Ankara temaslarında ne konuşuldu? Türkiye’ye Suriye’deki PYD-ABD petrol anlaşması karşılığında toprak mı vadedildi? AİHM Başkanı’nın ziyaretinde idam konusu neden açıldı? Piyasalarda neler oluyor? Hepsi hafta sonu RS FM’de konuşuldu.

Fotoğrafın Tamamı programına katılan eski AK Parti Milletvekili Emin Şirin, Türkiye’ye gelen Suriyelilere 2023 seçimlerinde oy hakkının verileceğini iddia etti ve perde arkasındaki pazarlığı anlattı. Şirin şöyle dedi:

‘Fırat’ın doğusuna itirazımızı kaldırdık’

“Türkiye’nin önündeki en büyük mesele, hilesiz hurdasız, kazasız belasız bir seçim yapabilmektir. Suriye’de ENKS ile YPG’nin yaptığı anlaşmaya lafta itirazımız var ama fiiliyatta bir itirazımız yok. Deyra Zor’daki petrolü çıkaracak ABD’li şirketle gayri resmi bazı temaslar var, petrolün pazarlanması konusunda. Fırat’ın doğusundaki Kürt federasyonuna ya da federe bölgeye itirazımız kalkmış gibi. Ama bu arada da deniyor ki, bizim askerlerimizin bulunduğu bölge Türkiye’ye ilhak edilecek. Orada sınırı dikkatli çizmemiz lazım. Seçim olup olmayacağı da bununla alakalı. Suriyeli göçmenlerden 3.5 milyonunun 2023’te Türk tabiiyetinde oy kullanması konuşuluyor. Muhalefetin biraz da bu konulara bakması lazım.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti. - Sputnik Türkiye
Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani'yi kabul etti
‘Özerk Cezire Bölgesi için hazırlık var’

Programın bir başka bölümüne katılan Ngazete.com yazarı Nevzat Bingöl ise, Neçirvan Barzani’nin ziyareti sırasında ‘Pençe’ operasyonlarının bitirilmesi yönünde bir karar alındığına dikkat çekti. Bingöl şöyle konuştu:

“Pekçok açıdan gizli tutulan bir görüşme. Davet Sayın Erdoğan’dan gelmiş anladığımız kadarıyla. Irak’tan gelen kulislerde “yeni bir çözüm süreci için altyapı hazırlığı” diyenler var. Ben yeni bir çözüm süreci beklemiyorum. Suriye’deki gelişmeler daha ilginç. ABD, Rusya ve Franisa gibi aktörlerin bazı çabalar var. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır, Rojawa bölgesindeki Arap aşiretlerini bölgede kurulacak Özerk Cezire Bölgesi’ne destek için ikna ettiler. PYD’nin elinde tuttuğu bölgeler bunlar. ABD bu girişime büyük destek veriyor. 10 Bin civarında Roj Peşmergesinin bölgeye gelmesi bekleniyor. Mazlum Abdi bu bölgenin başkanlığına getirilecek, bazı görüşmeler de yaptığını duyuyoruz. Rusya, Suriye Komünist Partisi’ni de bu oluşuma katılmasını sağladı. Yani ENKS-YPG oluşumuna onlar da girecek gibi.”

Yatırımcı en fazla, kural değişikliğinden şikayetçi

Ekonomist Dr. Murat Sağman da, piyasalarda yaşanan değişimi ve Merkez Bankası’nın örtülü faiz artışını yorumladı. “Ben arttıracak dedikçe Merkez Bankası tersini yapıyor onun için artık tahmin yapmıyorum diyen Sağman, yabancı yatırımcının neden Türkiye’den çıktığını da anlattı:

“Dolar/TL yükselmeye devam edecek. Döviz tevdiat hesapları da büyüyor. TL faizin getirisi, stopaj çıktıktan sonra enflasyonun altında kalıyor. Böyle bir ortamda kimse parasını TL’de tutmaz. Yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmeyi çok istiyor ama gece yatıyor sabah kalkıyor kural değişiyor. Doğu Akdeniz’e ya da Ortadoğu’ya bakmıyor. Hukuk var mı, herkese eşit davranılıyor mu? Ona bakıyorlar. Kural değişikliği bu aralar en fazla yatırımcı kaçıran durum.”
‘Şentop, AİHM başkanına başka, dışarıya başka konuşuyor’

Hukukçu Yiğit Acar ise AİHM Başkanı Roberto Spano’nun Türkiye ziyaretindeki açıklamaları değerlendirdi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Spano’yla kapalı görüşmede farklı, kameraların önünde farklı konuştuğunu belirtti ve şöyle devam etti:

Mustafa Şentop - Sputnik Türkiye
Şentop: Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim
“Sayın Şentop, Spano’ya ‘Avrupa Birliği uyum sözleşmeleri gereği güncellemeleri hep yapıyoruz, gerekirse yine yaparız. Siz ne isterseniz yapıyoruz, Gazi meclisimiz bu değişiklikleri oy birliği ile geçiriyor’ dedi. Bundan sonra sanki hiç kendisi değilmiş gibi Sayın Bahçeli’nin tonundan ‘idam cezası düşünülebilmelidir’ dedi. TBMM Başkanlığı makamı büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya. Sayın Şentop Profesör unvanını aldığı gün istifa etti, Türk hukuk tarihi öğretim üyesiydi. Cezacılığı yoktur, hukukçuluğu tartışmalıdır. Anayasa hukukunu konuşamaz. Bir de üstüne Anayasa’nın ruhuna aykırı şekilde Sayın Bahçeli’nin istediği idam meselesini gündeme taşıması akıl alır gibi değildir.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала