Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Dünyanın en büyük savaş uçağı Rus Tu-160

Abone olTelegram
Amerikan Aviation Week & Space Technology isimli savunma dergisi, hipersonik stratejik bombardıman uçağı Tu-160’ı Rusya’nın en tehlikeli savaş uçağı olarak tanımladı.

Dergiye konuşan askeri uzman Pyotr Butovskiy, uçağın yüksek muharebe kabiliyetlerine dikkat çekerek Tu-160’ın dünyanın en büyük savaş uçağı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Tu-160 uçağına dair bilgiler, Sputnik’in galerisinde.

© AP Photo / Misha JaparidzeTu-160, dünya havacılık tarihinde üretilmiş olan en büyük ve güçlü hipersonik uçağı olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda kanat geometrisi değişebilen en ağır savaş uçağı.
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
1/7
Tu-160, dünya havacılık tarihinde üretilmiş olan en büyük ve güçlü hipersonik uçağı olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda kanat geometrisi değişebilen en ağır savaş uçağı.
© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Fotoğraf bankasına girTu-160 pilotları uçaklarını manevra kabiliyeti ve yansıtmayan beyaz boyası dolayısı ile "Beyaz Kuğu" olarak adlandırmışlarıdır.
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
2/7
Tu-160 pilotları uçaklarını manevra kabiliyeti ve yansıtmayan beyaz boyası dolayısı ile "Beyaz Kuğu" olarak adlandırmışlarıdır.
© AFP 2022 / Emmanuel CrosetTu-160 stratejik bombardıman uçağının ilk prototipi, Tupolev Uçak Şirketi tarafından yürütülen stratejik ve uzun menzilli savaş uçaklarının modernizasyonu için oluşturulan büyük ölçekli programın bir parçası olarak üretildi.
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
3/7
Tu-160 stratejik bombardıman uçağının ilk prototipi, Tupolev Uçak Şirketi tarafından yürütülen stratejik ve uzun menzilli savaş uçaklarının modernizasyonu için oluşturulan büyük ölçekli programın bir parçası olarak üretildi.
© AFP 2022 / Emmanuel CrosetYapı olarak Amerikan yapımı B-1 Lancer'e benzemekle birlikte ondan daha büyük, daha fazla taşıma kapasiteli ve hızlıdır.
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
4/7
Yapı olarak Amerikan yapımı B-1 Lancer'e benzemekle birlikte ondan daha büyük, daha fazla taşıma kapasiteli ve hızlıdır.
© Sputnik / Alexander Vilf / Fotoğraf bankasına gir1987'de Sovyet ordusunun hizmetine giren Tu-160, ilk kez Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin Suriye'de düzenlediği operasyonlarda ‘sahada' kullanıldı.
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
5/7
1987'de Sovyet ordusunun hizmetine giren Tu-160, ilk kez Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin Suriye'de düzenlediği operasyonlarda ‘sahada' kullanıldı.
© Sputnik / Evgeny Odinokov / Fotoğraf bankasına gir2015'te Tu-160 stratejik bombardıman uçağının Tu-160M2 modernize edilmiş modeli olarak üretilmesi karar alınmıştı
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
6/7
2015'te Tu-160 stratejik bombardıman uçağının Tu-160M2 modernize edilmiş modeli olarak üretilmesi karar alınmıştı
© Sputnik / Vladimir Rodionov / Fotoğraf bankasına girRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tu-160 stratejik bombardıman uçağının kabininde
Tu-160 uçağı - Sputnik Türkiye
7/7
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tu-160 stratejik bombardıman uçağının kabininde
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала