Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Hüküm giyen en üst düzey görevliydi: Mahkeme, Kardinal Pell’in cinsel taciz mahkumiyetini bozdu

© AP Photo / Asanka Brendon RatnayakeKardinal George Pell
Kardinal George Pell - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Avustralya Yüksek Mahkemesi, Melbourne’da görev yaptığı dönemde iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan altı yıla mahkûm olan eski Kardinal George Pell’in temyiz başvurusunu kabul etti. Kararın ardından Pell suçlu olmadığını bildiğini savundu. Papa ise manidar bir şekilde ‘haksız yere suçlanan’ kişiler için dua ettiği bir ayin gerçekleştirdi.

Avustralya Yüksek Mahkemesi, Melbourne kentinde 1996-2001 yıllarında başpiskoposluk yaptığı dönemde 13 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan altı yıl hapse mahkûm edilen 78 yaşındaki eski Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell’in temyiz başvurusunu karara bağladı.

Yüksek Mahkeme, Pell’in mahkûm olduğu Melbourne Bölge Mahkemesi’ndeki jürinin duruşmada sunulan tüm kanıtları düzgün bir şekilde değerlendirmediğine hükmederek cinsel taciz mahkûmiyetini bozdu.

Pell: Adaletin temeli doğruluktur

Kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada “Adaletin temeli doğruluktur” ifadelerini kullanan ve suçlu olmadığını bildiğini savunan Pell, kendisini suçlayanlara karşı ‘kötü niyet taşımadığını’ söyledi.

Philippe Barbarin - Sputnik Türkiye
Fransız kardinale çocuklara tacizi örtbas suçundan hapis
Eski Kardinal Pell’in, Victoria eyaletinde tutulduğu Barwon Hapishanesi’nden bugün serbest bırakılması bekleniyor.

Papa’dan ayin: Haksız cezalara çarptırılanlar için dua etmek istiyorum

Mahkemenin kararı açıklamasından sadece birkaç saat sonra Vatikan’da ise ‘manidar’ bir ayin gerçekleşti. Konutunda her sabah dua eden Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, bu kez ‘haksız yere hüküm giyenleri’ hatırlamayı tercih etti.

Papa, “Bugün, uyuşmazlıktan kaynaklı haksız cezalara çarptırılanlar için dua etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Oy birliğiyle mahkûm edilmişti

Victoria Bölge Mahkemesi jürisi 12 Aralık 2018’de, Vatikan’ın 3 numaralı ismi Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti.

Ancak Pell hakkında devam eden cinsel taciz davaları yüzünden açıklanamayan karar söz konusu davaların 26 Şubat 2019’da düşmesinin ardından açıklanmıştı. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Pell, 13 Nisan 2019’da çıkartıldığı mahkemede, yedi hâkimin oy birliğiyle aldığı kararın ardından altı yıl hapse mahkûm edilmişti.

Pell, böyle bir suç nedeniyle hüküm giyen en üst düzeyli görevli oldu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала