Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İranlı liderlerin Nevruz mesajlarında ‘koronavirüs’ vurgusu: 'Tahrip edici bir davetsiz misafirle karşı karşıya kaldık'

© AFP 2022İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani  - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri İran'da liderlerin Nevruz Bayramı dolayısıyla yaptıkları açıklamalarda salgın ön plana çıktı. “Tahrip edici bir davetsiz misafirle karşı karşıya kaldık” diyen Cumhurbaşkanı Ruhani, sağlık personelinin mücadelesine övgüde bulunurken, Hamaney, “Önceki yıl selle başladı ve koronayla bitti” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, yeni yıl olarak kabul edilen Nevruz Bayramı’nda yayımladıkları görüntülü mesajlarında, ülkede şu ana kadar 1284 kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını ve ABD yaptırımlarıyla ilgili konulara değindi.

‘Sağlık personelimiz için kendilerini feda edercesine cesurca sahneye çıktı’

Sağlık personelinin salgına karşı mücadelesine övgüde bulunan Ruhani, "Sadece biz değil 150'den fazla ülke yılın sonunda tahrip edici bir davetsiz misafirle karşı karşıya kaldı. Koronavirüs halkın sağlığını hatta işlerini tehdit altına aldı ancak doktorlar, hemşireler, hastanelerimiz ve tedavi merkezlerimiz hastaları daha hızlı bir şekilde tedavi edebilmek için kendilerini feda edercesine cesurca sahneye çıktı" dedi.

ABD'nin İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlarına değinen Ruhani, "Düşmanlar, İran halkına karşı en ağır ve şiddetli yaptırımları uyguladılar ve onlar bu yaptırımlarla İran halkının teslim olacağını sandılar fakat halkımız bu zorluklara karşı direnç gösterdi ve yeni bir destan yazdı" ifadelerini kullandı.

koronavirüs - İran - Sputnik Türkiye
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: Koronavirüsten 10 dakikada bir kişi ölüyor
Ruhani, ABD yaptırımlarına karşı ülkeyi petrol bağımlılığından kurtardıklarını savunarak, "Ülke ekonomisinin idaresi onlarca yıl sonra ilk kez petrol olmadan gerçekleştirildi" diye konuştu.

Hamaney: Önceki yıl selle başladı ve koronayla bitti

İran lideri Hamaney ise geçen yıl birçok üzücü hadiseye tanıklık edildiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Önceki yıl selle başladı ve koronayla bitti. Tüm yıl boyunca da depremler ve yaptırımlar gibi çeşitli hadiseler yaşadık ancak bu hadiselerin zirve noktası Kasım Süleymani'nin ABD'nin terörist eylemiyle şehit edilmesiydi."

Tüm sağlık personelinin halkın da desteğiyle "etkileyici ve takdire şayan bir fedakarlıkla" salgınla mücadele ettiğini belirten Hamaney, bu durumun ülkenin itibar kaynağı olduğunu ifade etti.

© AFP 2022 / -İran lideri Ayetullah Ali Hamaney
İranlı liderlerin Nevruz mesajlarında ‘koronavirüs’ vurgusu: 'Tahrip edici bir davetsiz misafirle karşı karşıya kaldık' - Sputnik Türkiye
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney

Hamaney, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının fırsatları da beraberinde getirdiğini savunarak, yaptırımlara karşı ülkede yerli üretimin artırılması gerektiğini vurguladı.

Hicri Şemsi 1399 yılının ilk günü olan bugün, İran ve birçok ülkede Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала