Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya Enerji Bakanı Novak: Suudi Arabistan’ın petrol üretimini arttırma planı, seçeneklerin en iyisi değil

© AA / Evren AtalayRusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak  - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Suudi Arabistan’ın duyurduğu petrol üretimini arttırma planlarının seçeneklerin en iyisi olmadığını belirtti. Novak, “Üretimin yılın ilk çeyreğinde ulaştığı seviyede tutulması doğru olurdu” dedi.

Basın mensuplarına petrol pazarındaki son gelişmelerle ilgili bilgi aktaran Novak, Suudi Arabistan’ın duyurduğu petrol üretimini arttırma planlarının seçeneklerin en iyisi olmadığını ifade etti.

Rus deniz petrol platformu - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Forbes: Petrol savaşını Rusya kazanacak

Üretimi kararlaştırılmış olan seviyede bırakmanın daha iyi olacağını söyleyen Novak, Rusya’nın bu konuda OPEC ve OPEC dışı ülkelerin bakanları ile temaslara devam ettiğini vurguladı.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüşü yorumlayan Novak, “Başta pazar faktörü olmak üzere birçok faktör var. İhracatçı ülkelerin nasıl davranacağı önemli” ifadelerini kullandı.

‘Suudi Arabistan’ın kendi ürünlerinin fiyatlarını çok fazla düşürdüğüne tanık olduk’

“Suudi Arabistan’ın kendi ürünlerinin fiyatlarını çok fazla düşürdüğüne tanık olduk, yani aslında ürünlerinin promosyonu için inisiyatif alarak üretimi arttıracağını duyurdu” diyen Novak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu koşullarda bunun seçeneklerin en iyisi olduğunu düşünmüyoruz. Üretimin yılın ilk çeyreğinde ulaştığı seviyede tutulması doğru olurdu ve biz, genel anlaşmamız çerçevesinde böyle bir girişimde bulunduk. Ancak maalesef ortaklarımız önerimizi kabul etmedi.”

‘Çin’de talepte toparlanma başladı’

Rus bakan, Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle düşen talepte şimdi toparlanma başladığına dikkat çekti:

“Bu bağlamda elbette virüsün yayılmasına bağlı ekonomik büyümedeki değişiklik ile ilgili duruma da birçok şey bağlı olacak. Çin’de sorunların üstesinden gelindiğini gördük ve şimdi orada bir toparlanma söz konusu. Şimdiye benzer olaylar Avrupa’da yaşanıyor, buna bağlı olarak ekonomik aktivitelerde düşüş oldu, talepte düşüş oldu. Eğer yeterince etkili ve hızlı tepki önlemleri alınır ve toparlanma da hızlı olursa, talepte de artış olacak ve dolayısıyla pazar da daha hızlı toparlanır.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала