Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Macron'a göre Greta ve çevrecilerin şikayeti 'radikal' bir adım

© AFP 2022 / TIMOTHY A. CLARYFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM İklim Zirvesi'nde konuştu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM İklim Zirvesi'nde konuştu. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesini BM’ye şikâyet eden Greta Thunberg’in öncülüğündeki iklim aktivistlerinin tutumunu ‘radikal’ diye niteledi.

İklim aktivisti çocuklar - Greta Thunberg - Sputnik Türkiye
İklim aktivisti çocuklar Türkiye dahil beş ülkeyi BM'ye şikayet etti
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ve çevre eylemcisi arkadaşlarının ‘küresel ısınmayla yeterince mücadele etmediği’ gerekçesiyle ülkesini Birleşmiş Milletler’e şikâyet etmesini ‘oldukça radikal tutum’ diye yorumladı. Macron, bu hamlenin ‘toplumu kışkırtacağını’ savundu.

Europe 1 radyosuna açıklama yapan Emmanuel Macron, “Gençlerimizin – ya da çok da genç olmayanlarımızın- tüm hareketleri faydalı. Ancak şimdi daha da ötede olanlara odaklanmalılar, yolu tıkamaya çalışanlara” dedi.

Macron, Fransa’nın da Almanya’nın da ‘yolu tıkayan’ bu hükümetlerden biri olmadığını düşündüğünü söyledi. Ancak Macron, gençlerden bu tipteki hükümetlere baskı uygulamasını ve eyleme geçmesini istediğini de ekledi.

İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız dedi. - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Greta Thunberg, BM İklim Zirvesi'nde konuştu: Sadece paradan bahsediyorsunuz, bu ne cesaret?
Greta Thunberg ve 12 ülkeden 15 genç arkadaşı, küresel ısınmayla mücadelede yeterli ve zamanında çaba göstermedikleri gerekçesiyle Almanya, Fransa, Brezilya, Arjantin ve Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikâyet etti.

Şikâyet, 2014'te yürürlüğe giren ve çocukların haklarının ihlal edildiklerini düşündükleri durumlarda, Çocuk Hakları Komitesi'ne şikâyette bulunabilmelerine izin veren ‘isteğe bağlı protokol’ uyarınca yapıldı.

Çocuk Hakları Komitesi’nin şikâyetteki suçlamaları araştırıp, söz konusu ülkelere sorunun nasıl düzeltilebileceği konusunda tavsiyeler vermesi bekleniyor. Ancak bu tavsiyeler bağlayıcı değil.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала