- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

İtalyan sinemasının 'son büyük maestrosu' için perde indi

© REUTERSÜnlü yönetmen Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti
Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İtalyan sinemasının ünlü yönetmenlerinden Bernardo Bertolucci, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ettore Scola - Sputnik Türkiye
İtalyan sinemasının usta ismi Ettore Scola öldü
İtalyan sinemasının 'son büyük maestrosu' olarak gösterilen Bernardo Bertolucci, uzun zamandır mücadele ettiği sağlık sorunları nedeniyle Roma'da yaşamını yitirdi.

Şair Attilio Bertolucci'nin oğlu olan yönetmen Bernardo Bertolucci, uzun kariyeri boyunca 20'ye yakın filme imzasını attı.

2007'de Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülü alan ve 2011'de Cannes Film Festivali'nde onur ödülüne layık görülen Bertolucci, 'Paris'te Son Tango', '1900', 'Konformist' ve 'Son İmparator' gibi filmlerin yönetmeni olarak dünya çapında şöhrete sahipti. 'Son İmparator', 1988'de ABD'nin Oscar ödülünü 'En İyi Yönetmen' dahil 9 dalda toplamıştı.

Uzun süre eserlerinde 1960 ve 70'lerin devrimci ruhunu yansıtan Bertolucci, yönetmenliğinin yanı sıra yapımcı, senarist ve belgeselci olarak da tanınıyordu.

Sinema yapımcısı dedeleri Giovanni Bertolucci sayesinde bu sektörün içinde büyüyen Bernardo Bertolucci'nin kardeşi Giuseppe de sinema ve tiyatro dünyasında tanınan bir isim.

PASOLI'NİN ÖĞRENCİSİ

Onur Ünlü - Sputnik Türkiye
Onur Ünlü: Bir sürü eşcinsel yönetmenimiz var ama doğru düzgün bir eşcinsel filmimiz yok
Roma Üniversitesi'ndeki öğrenimini yarıda bırakan Bertolluci, Pier Paolo Pasolini'nin 1961 tarihli Accatone (Dilenci) filmiyle yönetmen yardımcılığına geçti.

Sinemada Dostoyevski ve Borges'den yola çıkarak ruhbilimsel ve cinsel temalara değinmekle birlikte, toplumcu-siyasal yorumlara da geniş yer verdi.

Birçok ülkede yasaklanan ya da sansürlenen Paris'te Son Tango filmi, sinema dünyasında çığır açtı.

5 saat 15 dakika uzunluğundaki 1900'de, İtalyan Solu'nun doğuşundan 1945'e kadar yaşadığı yetmiş yıllık serüveni anlattı. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала