Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Trump manzarası: Toprağa, suya ve insanlığa dikenli tel

© REUTERS / Adrees Latif ABD askerleri Meksika sınırına dikenli tel çekti.
ABD askerleri Meksika sınırına dikenli tel çekti. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Orta Amerika'dan harekete geçip Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışan binlerce göçmeni 'işgalci' ilan edip güney sınırına binlerce asker sevk eden ABD Başkanı Donald Trump, sınıra dikenli tel çektiriyor.

Daha önce dikenli tellerin düzgün şekilde kullanılması halinde güzel bir manzara oluşturabileceğini söylemiş olan Trump, bugün Meksika sınırına dikenli tel çekilmesinin görüntüsünü Twitter hesabından gururla paylaşırken şunları yazdı:

"Yalan Haber Medyası, Okyanus Bölgesi Duvarımıza tırmanan insanlara dair eski görüntüleri gösteriyor. Gerçekte işte böyle gözüküyor — bizim yönetimimiz altında artık tırmanan falan kalmadı."

​ABD'nin Meksika sınırına 6000 asker konuşlanırken göçmen kervanından ilk grupların ulaştığı bölüm olan ve iki ülke arasındaki sınırın batı ucunda bulunan Tijuana'ya dikenli tel çekildi.

Bunun için Meksika'nın Tijuana kenti ile ABD'nin San Diego kenti arasındaki sınır geçiş kapıları geçici olarak kapatıldı. Bu durum, her gün çalışmak için ABD'ye geçip geri dönen Meksika vatandaşlarının tepkisini çekti.

Daha gelecek binlerce göçmene hazırlık olarak ABD'nin Teksas eyaletinde Rio Grande Nehri boyunca dikenli teller açıldı. 

Kentucky eyaletindeki Fort Knox Üssü'nden gönderilen 19. İstihkam Taburu'ndan 100 asker, yılan gibi kıvrılan ve alabildiğine uzanan Rio Grande'nin kıyısına dikenli tel döşemek gibi pek görülmemiş bir işle uğraştı.

Orta Amerikalı göçmen kervanından 800-1000 kişilik bir grup, Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana'ya ulaştı. Göçmenler, kentte ABD ile sınırı belirleyen duvarı adeta kuşatmaya aldı. - Sputnik Türkiye
ABD sınırındaki Tijuana'da göçmen kazanı kaynıyor
MEKSİKALILARDAN GÖÇMEN PROTESTOSU

Haber ajansları ise Trump'ın 'ağır suçlulardan' oluştuğunu iddia ettiği göçmen kervanının çoğunluğunu oluşturan kadın ve çocukların Rio Grande'ye doğru ilerleyişinin görüntülerini geçiyordu.

Bir yanda Teksas'ta halk askerlere yiyecek içecek ikram ederken, diğer yanda Meksika'nın Tijuana kentinde halk göçmenleri protesto etti.

"Bunlar işgalci! Bunlar silahlı! Ülkemizden defolun… Önce Meksika" diye bağıran Meksikalı protestocularla güvenlik güçleri arasında ara ara çatışmalar yaşandı.

58 yaşındaki Tijuanalı Esther Monroy, kentteki göçmen yoğunluğu yüzünden ABD'nın sınır geçişlerini kapatmasından endişe ettiğini söyledi ve ekledi:

Meksika-ABD sınırında halk göçmenleri protesto etti - Sputnik Türkiye
Meksika-ABD sınırında halk göçmenleri protesto etti
"Bu kentte çoğumuzun geçimi, işi gücü, sınırdan günlük giriş çıkışlara bağlı. Sınır kapanırsa sorumlusu bu göçmenler olacak. Eğer hükümet bunun önünü alamazsa o zaman suç şebekeleri ve uyuşturucu çeteleri durumu kontrol etmeye girişecektir. Kim yapacaksa yapsın ama birileri bu insanları durdurmanın sorumluluğunu almak zorunda."

Tijuana Belediye Başkanı Juan Manuel Gastelum, gelecek haftalarda göçmen sayısının 10 bine ulaşmasının beklendiğini, böyle bir göç dalgasıyla başa çıkabilecek durumda olmadıklarını söyledi.

Gastelum, şu ana kadar gelen ilk göçmen dalgasıyla bile baş edemediğinden merkezi hükümetten yardım talep etti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала