Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD sınırındaki Tijuana'da göçmen kazanı kaynıyor

© REUTERS / Jorge DuenesOrta Amerikalı göçmen kervanından 800-1000 kişilik bir grup, Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana'ya ulaştı. Göçmenler, kentte ABD ile sınırı belirleyen duvarı adeta kuşatmaya aldı.
Orta Amerikalı göçmen kervanından 800-1000 kişilik bir grup, Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana'ya ulaştı. Göçmenler, kentte ABD ile sınırı belirleyen duvarı adeta kuşatmaya aldı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Donald Trump'ın haftalardır 'bir numaralı ulusal güvenlik tehdidi' ilan ettiği göçmen kervanının ilk dalgası, Meksika'nın Tijuna kentinde ABD sınırına vardı.

Donald Trump Paris'e hareketinden önce gazetecilere açıklama yaparken - Sputnik Türkiye
Trump imzaladı: ABD'ye yasadışı yollardan girenlerin iltica hakkı askıya alındı
ABD'ye girmeyi amaçlayan Orta Amerikalı göçmen kervanından ilk grup Meksika'nın Tijuna kentine ulaşıp sınırın öbür yanındaki Amerikan güvenlik güçleriyle bakışmaya başladı.

ÇATIŞMA POTANSİYELİ KORKUTUYOR

Başkan Donald Trump'ın ABD'ye adım attırmamaya yeminli olmasından ötürü göçmenlerle Amerikan güvenlik güçleri arasında potansiyel bir çatışmadan endişe ediliyor.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan göçmen kervanının ağır suçlulardan geçilmediğini ve ABD'yi işgale geldiğini öne süren Trump, ilkin Meksika sınırına binlerce asker konuşlandırdı.

Orta Amerika'dan göçmenler, kafileler halinde Meksika'ya yöneliyor ve ABD'ye doğru ilerliyor. 29 Ekim 2018'de Suchiate Nehri'nin tehlikeki sularından çocuklarıyla birlikte geçen göçmenler, Guatemala'dan Meksika'ya giriş yaptı. - Sputnik Türkiye
Trump'tan göçmenlere: Sizi ABD'ye sokmayacağım, her yere kuracağım çadırlarda tutacağım
İlkin göçmenlere taş bile atsalar ateş açılması emri verdiğinden söz eden, ardından çark edip sadece sığınma vermeyeceklerini söyleyen Trump, bunun için başkanlık emri niteliğinde bir beyannameyle sığınma kurallarında da değişikliğe gitti. 

ABD'nin Meksika sınırını yasadışı geçen göçmenlere iltica hakkı verilmesini 90 günlüğüne askıya alan Trump, anayasanın ABD'de doğmuş herkese vatandaşlık hakkı veren maddesini de başkanlık kararnamesiye kaldırmak istediğini açıkladı.

YASADIŞI GEÇİŞ GÜÇLÜ BİR SEÇENEK

New York Times'ın bölgedeki muhabirleri, Tijuana'ya ilk etapta varan 800 göçmenin bir kısmının ABD'li sınır yetkililerinden randevu alıp resmen sığınma başvurusunda bulunabilmek için uğraştığını belirtti. Habere göre çoğunluk zaman geçirip seçeneklerini değerlendiriyor. Seçenekler ABD'den resmen sığınma talep etmek ya da sınırı yasadışı biçimde geçmeye çalışmak yahut Meksika'da kalmak…

Donald Trump'tan tüfekli keskin nişancı taklidi - Sputnik Türkiye
Trump göçmenleri tehdit etti: Taş atarsanız vururuz

Hala Meksika'yı kat eden binlerce göçmenin daha gelecek günlerde Tijuana'ya varması bekleniyor.

MATTIS'DEN ASKER ZİYARETİ

Bu manzaranın daha ne dramlara gebe olduğu tartışılırken, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis çarşamba günü Teksas'a gidip göçmen kervanına karşı konuşlandırılan 5800 askeri ziyaret etti.

'GÖREVİNİZ ENGELLEMEK'

Kanada bayrağı - Sputnik Türkiye
ABD'lilerden Kanada'ya rekor sayıda iltica başvurusu
Askerlere "Göreviniz yaklaşan göçmen kervanını engellemek" mesajını veren Mattis, asker konuşlandırmanın Trump yönetiminin avukatlarına göre tümüyle yasal olduğunu, aynı zamanda haklı olduğunu savundu.

ASKER SAYISI 15 BİNE ÇIKABİLİR

Doğru şeyi yaptıklarını, İç Güvenlik Bakanlığı değerlendirmesinin de sınır polisi ve devriyesinin desteklenmesi gereğini belirttiğini söyleyen Mattis, bu konuşlanmanın askeri hazırlılık ve acil müdahale kabiliyetlerini pekiştirdiğini kaydetti. Böylece Trump'ın Meksika sınırına konuşlu ABD askeri sayısının 15 bine çıkması talebini yerine getirebileceğinin sinyalini verdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала