Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Poroşenko, Ukrayna'nın Rusya’ya olan üç milyar dolar borcunu ödemeyeceklerini söyledi

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girUkrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko
Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, katıldığı "İnovasyon, Yatırım, Harkov Girişimleri" forumunda, Ukrayna'nın Rusya'ya olan üç milyar dolar borcu ödemeyeceklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko - Sputnik Türkiye
Poroşenko’dan Rusya ile işbirliği anlaşmasını iptal talimatı
Kiev'in, kendini belirli bir süre Moskova'nın borç iade etme taleplerine karşı savunduğunu belirten Poroşenko, "Rusya'nın borçları ödeme konusundaki taleplerine karşı kendimizi savunduk. Aralık 2013'te Yanukoviç'in kamyonlara yükleyip Ukrayna'dan çıkardığı paraların iadesinin Ukrayna'dan talep edilmesinin adil olmadığını kanıtladık" dedi.

Moskova 2013 yılında piyasa dışı koşullarda üç milyar dolarlık Ukrayna Eurobond'unu satın aldı. 2015'in sonuna kadar Kiev düzenli olarak borcu ödemiş, ancak bu bonolar temerrüde düşmüştü.

Rusya Maliye Bakanlığı, Londra Yüksek Mahkemesine dava açtı ve Mart 2017'de davayı kazandı. Mahkeme, Ukrayna'nın Rusya'ya tahvillerin bedeli olan üç milyar doların yanında 75 milyon dolar cezai faiz ödemesine hükmetti.

Daha sonra, Ukrayna bu kararı Temyiz Mahkemesine götürdü. Mahkeme, konuyla ilgili daha derin ve ayrıntılı bir çalışma yürütmeye karar verdi. Rusya Maliye Bakanlığı, bu karara itiraz edeceklerini bildirdi. Rusya Maliye Bakanlığına göre mahkeme, Britanya Yüksek Mahkemesindeki karara dayanarak ya yeni bir duruşma düzenleyecek ya da Ukrayna'yı borcunu ödemekle yükümlü kılacak.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала