Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Akademik makalede görülen not, tartışmaya yol açtı: Bismillahirrahmanirrahim

© AAF klavye
F klavye - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Bazı akademisyenlerin ve bilim insanlarının, yayımladıkları makalelerde, beyaz sayfaya beyaz renkle "Bismillahirrahmanirrahim" yazıldığı öğrenildi.

TÜBİTAK tarafından reddedilen Manisalı öğrencilere Harvard'dan davet - Sputnik Türkiye
TÜBİTAK'tan reddettiği öğrencilerin Harvard'dan davet almasına yorum: Başarısız değillerdi
TÜBİTAK'ın DergiPark sisteminde yayımlanan 'Sigorta sözleşmesinin yapılması sırasındaki beyan yükümlülüğünün ihlalinde nedensellik bağı' adlı makalede, sayfanın en başına ve en sonuna, beyaz renkle 'Bismillahirrahmanirrahim' yazıldığı fark edildi.

3 AYRI YERDE YAZILMIŞ

Odatv'nin haberine göre, yine "Fikri mülkiyet hukukunda yenilik ve orijinallik" adlı bir makalenin üç yerinde, "Bismillahirrahmanirrahim" yazılı olduğu görüldü.

"Bismillahirrahmanirrahim" yazısı beyaz renkle yazıldığı için, ancak metin içinde arama yapıldığında fark edilebiliyor.

İstanbul Üniversitesi - Sputnik Türkiye
Tez yazım sektörü patladı: Doktora için 20 bin TL
Yazılım mühendisi İsmail Baskın ise, kişisel sosyal medya hesabından, böylesi makalelerin görüntüsünü paylaştı. Baskın, "Adam makalesinde beyaz sayfaya beyaz renkle 'Bismillahirrahmanirrahim' yazmış. 'Bu makaleye nasıl geldin?' 'Bunu nasıl tespit ettin?' diye sormayın lütfen" diye yazdı.

​Öte yandan, bu yöntemin bir şablon olabileceği iddiası da gündeme gelirken, söz konusu not, akademisyenler arasında da tartışma konusu haline geldi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала