Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya ile Azerbaycan yerel parayla ticareti arttıracak

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Azer Talıbov, iki ülkenin karşılıklı ticari ilişkilerde tamamen yerel paraya geçiş için gereken tüm kaynaklara sahip olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin-Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Rusya ve Azerbaycan, petrol ve doğalgaz potansiyelinin ortak keşfine ilişkin anlaşma imzaladı
Bu yıl dokuzuncusu yapılan Azerbaycan-Rusya Bölgelerarası Forumu'na katılan Talıbov, "Karşılıklı ticarette yerel paranın kullanılmasıyla ilgili olarak şunu söylemek gerekir ki, bunun için gereken tüm imkanlar var. Yerel parayla işlemler için gereken tüm kurumsal ortam oluşturuldu" dedi.

Halihazırda iki ülke arasında bazı mal gruplarında ticaretin yerel parayla yapıldığını kaydeden Talıbov, "Bu tür işbirliğinin ve yerel parayla işlemlerin artırılması planlarımız arasında. Bugün Azerbaycan'da birkaç Rus bankası faaliyet gösteriyor. VTB bankası aktif olarak çalışıyor. Rusya'da da Azerbaycan Uluslararası Bankası MBA-Moskova faaliyet gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Bu tür ödemelerin artırılması için iki ülke düzenleyicileri tarafından tutarlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirten Talıbov, "Hükümet olarak biz de işlemlerin yerel paraya geçirilmesi yönünde tutarlı politika izliyoruz. Azerbaycan bu anlamda istisna değil, bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала