CHP’li Bingöl: İş cinayetlerinde dünya üçüncüsüyüz

25092018 - Seyri Sabah
Abone olTelegram
CHP’li Tekin Bingöl, Seyr-i Sabah programında dile getirdiği iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili raporda ülkenin içinde bulunduğu duruma ışık tuttu: “Son 16 yılda 21 binin üstünde çalışan iş kazalarında hayatını kaybetti. İş cinayetlerinde Türkiye, dünya üçüncüsü.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl - Sputnik Türkiye
CHP'den iş cinayetleri raporu: 16 yılda 21 bin 208 işçi hayatını kaybetti
Son aylarda iş kazaları birçok farklı sebepler gündeme geldi. İş kazalarını ve yetersiz sağlık önlemlerini eleştirenlerin bir diğer eleştirdiği nokta ise bunların raporlanmasındaki yetersizlik. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili bir raporun tanıtımını yaptı. Seyr-i Sabah programında raporun detaylarından bahseden Bingöl, sendikasızlığın iş kazalarını ve ölümleri artırdığını dile getirdi:

‘2017 YILINDA 89 KİŞİ İNTİHAR ETMİŞ'

"Bu verilere yine resmi rakamlarla ulaştık. İş kazaları ve meslek hastalıklarla ilgili rakamları Sosyal Güvenlik Kurum açıklar ancak biz araştırınca gördük ki bu rakamlar yanıltıcı. SGK'nın açıkladıkları sadece kayıtlı işçilerle ilgili kazaları açıklıyor. Oysa ülkede milyonlarca kayıtsız işçi var. Bunların biraz daha gerçekçi olmasını işçi sağlığı ve iş güvenliği meclisinin açıkladığı rakamlardı. Sonuçta gördük ki 16 yıllık AKP iktidarında 21.208 emekçi hayatını kaybetmiş. Tabi ki onların da kayıt altına almadığı işçiler var. Özellikle çocuk işçilerin çok az bir kısmı kayıtlı, Merdiven altında çalışan milyonlarca çocuk işçi var. Son 5 yılda hayatını kaybeden 310 çocuk işçi var. Biz bunu takip edeceğiz ve daha gerçekçi rakamlara ulaşmak için birçok kurumu ve iş yerlerini takip altına alacağız.

İstanbul, inşaat, konut - Sputnik Türkiye
CHP: İnşaatlarda son 5 yılda 35.000 cinayetinde 1754 işçi öldü, 1940 işçi sakatlandı
Türkiye'de 14 milyon 100 binin üstünde kayıtlı işçi var. Ama bunların 1 milyon 800 bini sendikalı. Sendikalı olmak neden önemli? Çünkü iş yerlerinin denetlenmesini sağlıyor. Örgütlü hareket yapılmasını sağlıyor. AKP işçilerin sendikasızlaştırılmasını istiyor. Bizzat Recep Tayyip Erdoğan işverenlere sizin daha rahat çalışmanız için OHAL'i ilan ettik demişti. Bu 1.800.000 sendikalı işçinin çok önemli bir kısmı da AKP'nin arka bahçesi dediğimiz sendikalara üye. Onlar da hak aramıyorlar zaten. Ben bu raporu sürekli geliştiriyorum. Biz iş cinayetlerinde dünyada üçüncüyüz. Her gün 4 emekçimiz değişik nedenlerle iş kazası, iş intiharı ya da mesleki hastalıklarla hayatını kaybediyor. Biz kaza olarak bakmayalım mesleki hastalıklar da iş cinayetidir. 12 saatten uzun ağır ve güvencesiz iş koşulları işçileri intihara sürüklüyor. 2003 yılında 13 işçi intihar ederken 2017'de 89 işçi intihar etmiş. Bütün mesele denetim ve sendikal örgütlenme. Bütün artıların temelinde güvensiz çalışma ortamı yatıyor. Hiçbir çalışma ortamında denetim yok. Denetimsiz ihmallerin olduğu ortamlar iş cinayetlerin ortaya çıkarıyor. İşçilerin örgütlenmesi lazım. 3. Havaalanı inşaatında çalışan işçiler şöyle bir silkindiler, yaşam koşullarının kötü olduğunu söylediler, hak aramaya tahammül edemeyen iktidar onları hapse attı.

DİSK, HDP, basın açıklaması, 3. havalimanı - Sputnik Türkiye
3. havalimanı işçilerinin tutuklanmasına tepki: Büyük işçi kıyımı öncesi göz dağı veriliyor
Bütün bu cinayetler toplu iş katliamları oluyor da ne oluyor? Hamasi nutuklar atılıyor denetim yapacağız deniyor ama bir süre sonra bunların hepsi unutuluyor gidiyor. Bu iktidarın emekçi bir bakış açısı yok. Onların derdi işveren, yandaş ve partizanlara daha rahat olanaklar sağlamak. O nedenle iktidar bunlardan ders almıyor. Sendikalaşma arttığı zaman iş kazaları minimuma düşecek. Ama bunun için TBMM'de kazaları araştırıp somut delile ulaştıracak bir komisyon olması lazım. Sendikalaşıldığında sendika ve devlet iki ayrı koldan denetimi sağlayacaktır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала