Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Güvenoyu alamayan İsveç'in sosyal demokrat başbakanı istifa edecek

Abone olTelegram
İsveç'te parlamentoda yapılan güvenouyu oylamasını kaybeden Başbakan Stefan Löfven istifa edecek. Parlamentoda hiçbir siyasi bloğun çoğunluğu elde etmemesi nedeniyle sonraki hükümeti kuracağı belli değil.

İsveç sığınmacı - Sputnik Türkiye
İsveç'te ırkçı partiden seçim vaadi: En az 500 bin göçmeni göndereceğiz
Parlamentoda zorunlu güvenoyu oylamasını kaybeden Sosyal Demokrat İsveç Başbakanı Löfven istifa edecek.

9 Eylül'deki genel seçimlerde parlamentoda tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu elde edebilen parti olmamıştı.

4 yıldır başbakanlık görevini sürdüren Löfven'in merkez sol bloğu seçimde 144 sandalye elde ederken, muhalefetteki merkez sağ blok (İttifak) 143 sandalye kazanmıştı. Milliyetçi, göçmen karşıtı ve geçmişinde aşırı sağcı gruplarla bağlantısı olan İsveç Demokratları ise 62 sandalye kazanmıştı.

İsveç Demokratları Löfven'in görevden alınmasını desteklerken oylamada  204 milletvekili başbakanın aleyhinde, 142 milletvekili ise lehinde oy kullandı.

Seçimlerin ardından Löfven istifa etmeyi reddederek merkez sağa, milliyetçileri dışarıda bırakacak geniş tabanlı bir hükümet kurma önerisinde bulunmuştu.

SEÇİM TEKRAR EDERSE BU BİR İLK OLACAK

Uzmanlar şimdi parlamento sözcüsünün İttifak bloğunu oluşturan en büyük siyasi parti Ilımlı Parti'nin lideri Ulf Kristersson'dan hükümeti kurmasını isteyeceğini düşünüyor. 

Ancak İttifak parlamentoda azınlıkta olduğu için hem sosyal demokratalrın hem de 2010 'da parlamentoya girdiklerinden beri tüm siyasi partilerin tepkisini çeken İsveç Demokratları'nın desteğini alması lazım.

Lövfen'in Sosyal Demokratları daha önce İttifak'ın hkümet kurmasını desteklemeyeceğini söylemişti.

Görüşmelerde uzlaşı çıkmaması halinde 3 ay içinde yeni bir genel seçim yapılacak. Eğer bu gerçekleşirse ülke tarihinde bir ilk yaşanacak.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала