Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Maas: Avrupa ile ABD arasındaki ilişkilerde yapısal değişiklikler var

© Fotoğraf : TwitterHeiko Maas
Heiko Maas - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Avrupa ile ABD arasındaki ikili ilişkilerde karşılıklı temaslara olumsuz etki eden yapısal değişiklikler olduğunu söyledi. Maas, eskiden anlaşarak karar alındığını, ancak şimdi ABD'nin bazı kararlarını Twitter'dan öğrendiklerini ifade etti.

Almanya - AB - Sputnik Türkiye
'Almanya, Avrupa'nın ABD diktasından kurtulması için bir dizi hamle öneriyor'
Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, DPA ajansına verdiği demeçte Avrupa ile ABD arasındaki ilişkilerdeki karşılıklı temaslara olumsuz olarak yansıyan yapısal değişiklikler olduğunu belirtti.

Maas, tarafların eskiden birçok konuda önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, tüm düzeylerde anlaştıktan sonra kararlar aldıklarını söyledi.

Maas "Fakat şimdi ABD'nin bazı kararlarını Twitter üzerinden öğreniyoruz. Zaman zaman ABD halkının Beyaz Saray'ın kararlarını Twitter'dan öğrendiği izlenimi alıyoruz. Bu işbirliğini değiştiriyor" dedi.

‘AVRUPA ABD İLE İLİŞKİLERDE KENDİNDEN DAHA EMİN OLMALI'

Maas, Avrupa'nın ABD ile ilişkilerde kendinden daha emin ve gerçeklere adapte olması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan-Maas - Sputnik Türkiye
Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Erdoğan ile görüşecek birçok konumuz var
Maas "Pek çok kişi, hiçbir şey yapmadan dişini sıkıp sabrederse Trump'ın geçip gideceğini, o gittikten sonra da her şeyin eskisi gibi olacağını düşünüyor. Bence bu yanlış bir tahmin. Transatlantik ilişkilerde yapısal değişiklikler var. Bu duruma Almanya ve hepsinden önce de Avrupa'da stratejik olarak hazırlanıp kendimizi uyarlamalıyız" dedi.

Avrupa Birliği ile ABD arasındaki ilişkiler, İran'la olan nükleer program ve Trump'ın aliminyum ile çeliğe getirdiği yeni vergiler nedeniyle kötüleşti. ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını AB topraklarında yürürlükten kaldıran yasa 7 Ağustos'ta yürürlüğe girmişti. Brüksel, Trump'ın vergilerine karşılık ABD menşeli bir dizi ürünün sevkiyatına yüzde 25 vergi getirmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала