Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Bağdadi Afganistan'a gitti' iddiası

© AFP 2022IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi
IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Suudi Arabistan'a ait Londra merkezli Şarku'l Avsat gazetesi, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin Afganistan'a gittiğini ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye
Rus Dışişleri: Afganistan'daki IŞİD militanlarına helikopterlerle silah taşındığı tespit edildi
Gazetenin Pakistanlı güvenlik kaynakları ve 'diğer radikal örgütler'e dayandırdığı haberinde, Bağdadi'nin İran'ın doğu sınırı üzerindeki Zahidan kentinden geçerek Afganistan'a ulaştığı ileri sürüldü.

İddiaya göre Bağdadi, son aylarda IŞİD'in Afganistan'daki kolu Horasan tarafından sık sık bombalı saldırılarla hedef aldığı ve çok sayıda sivilin ve askeri personelin ölümüne neden olduğu Nangarhar bölgesine yerleşti.

Afganistan'ın Pakistan sınırı üzerinde yer alan vilayeti olan Nangarhar, bombalı saldırılar nedeniyle bu yıl ülkenin en ölümcül ve tehlikeli bölgesi olarak kayıtlara geçti.

RUSYA, 'KİMLİĞİ BELİRSİZ HELİKOPTERLER AFGANİSTAN'DAKİ IŞİD MİLİTANLARINA SİLAH TAŞIYOR' DEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye
Lavrov: NATO, Afganistan'da her zaman şeffaf hareket etmiyor
Kısa bir süre önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan'daki bazı bölge valilerinin aidiyeti belirsiz helikopterlerin militanların bulunduğu noktalara gittiğini bildirdiğini aktarmıştı. Lavrov, NATO ve ABD'nin Afganistan hava sahasının tamamını kontrol ettiğine dikkat çekerek söz konusu tarafların bu helikopterlerden habersiz olmasının imkansız olduğunun altını çizmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, Afganistan'daki IŞİD militanlarına silah taşıyan aidiyeti belirsiz helikopter tespit edildiğini açıklamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала