Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çevre Bakanı Kurum: Yeni Moskova Projesi'nde çalışan müteahhit sayısı artırılmalı

© AA / Orhan KarslıMurat Kurum
Murat Kurum - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaşan imar barışında 2 milyar 800 milyon lira civarında para toplandığını açıkladı. Kurum, 'Yeni Moskova Projesi'nde çalışan müteahhit sayısının artırılması gerektiğini belirterek, "Bulunduğumuz ekonomik savaş içerisindeki durumdan da en kısa süre içerisinde çıkacağız" dedi.

Kurum, Moskova'da 12. düzenlenen Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı'nda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç ile gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk bayrağı sallayan bir AK Parti seçmeni - Sputnik Türkiye
Türk vatandaşlığına geçiş ucuzladı
Bakan Kurum, Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'te yabancılara mülk satışını düzenleyen bölüme değindi. Düzenlemenin inşaat sektörü adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan Kurum, sektörün böylece büyük bir atağa kalkacağını dile getirdi.

Son 5 yılda yabancıya 12 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldığını belirten Kurum, "Yabancıların o son 5 yılda aldıklarını bir yılda almalarını sağlayacak tanıtım yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yabancıya konut satışındaki hedefe ilişkin bir soruya karşılık ise Kurum, "2019 hedefimiz 10 milyar dolar" ifadesini kullandı.

'RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ ARTIRILMALI'

Emlak, konut, inşaat - Sputnik Türkiye
Rusya ve Türkiye, inşaat alanında deneyimlerini paylaşacak
"İnşaat sektöründe Rusya ile işbirliği olup olmayacağına" ilişkin soru üzerine Kurum, Türkiye'nin yurt dışındaki yaklaşık 368 milyar dolarlık işinin yüzde 19.5'inin Rusya ile yapıldığını, bunun daha da artırılması gerektiğini söyledi.

İki ülke liderlerinin bu konudaki beklentilerinin 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Kurum, hem bu seviyeye ulaşılması hem de 27 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti.

Yüklenici firmaların sorunlarını dinlediklerini belirten Kurum, Türkiye'den inşaat malzemesi getirilmesi ve işçilik konusundaki maliyetlerin düşürülmesi noktasında yapılabileceklerin görüşüldüğünü dile getirdi.

'EKONOMİK SAVAŞ İÇERİSİNDEKİ DURUMDAN EN KISA SÜREDE ÇIKACAĞIZ'

Rusya'nın Türkiye ile inşaat alanında iş birliği yapmak istediğini aktaran Kurum, şöyle devam etti:

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum - Sputnik Türkiye
Bakan Kurum'dan 'gereksiz projeler' açıklaması
"Hem şehirlerin altyapısı hem de Bakanlıkta mevcut kullandığımız TAKBİS, coğrafi bilgi sistemi, e-devlet sistemine ilişkin bizim görüşlerimizi almak istiyorlar. Diğer taraftan TOKİ ve Emlak Konutla son 16 yılda bir milyonun üzerinde konut yaptık. Onları kendilerine aktardık, bu tecrübelerimizi paylaşımlarımızı aktarabileceğimizi söyledik. Onlar da memnuniyetle karşıladılar."

Kurum, 'Yeni Moskova Projesi'nde çalışan müteahhit sayısının artırılması gerektiğini belirterek, çalışma grubu içerisinde bunların da görüşüleceğini bildirdi.

Sektörün ihtiyacına yönelik düzenlemelerin yapılacağını vurgulayan Kurum, "Bulunduğumuz ekonomik savaş içerisindeki durumdan da en kısa süre içerisinde çıkacağız. Benim buna güvenim tam. Güzel bir ahenkli çalışma var, inşallah kısa zamanda da sektörümüzle birlikte çıkacağız." dedi.

İMAR BARIŞININ USUL VE ESASLARI

İstanbul-Yüksek Yapılaşma-Gökdelen - Sputnik Türkiye
İmar Barışı'na başvuru sayısı 4 milyonu aştı
Bakan Kurum, imar barışı düzenlemesindeki son duruma ilişkin de "Turizm, sanayi alanlarında sahada belli problemler vardı. Sosyal donatıların, havaalanlarının barıştan faydalanması noktasında sıkıntılar vardı. Onlara ilişkin usul ve esasları hazırladık. Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik. İnşallah bugün yarın yayımlanır. Dolayısıyla sahadaki problemler çözülür diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İmar barışı başvurularına ilişkin de bilgi veren Bakan Kurum, "Başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaştı. 2 milyar 800 milyon civarında da para toplandı" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала