Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kulp davasında zaman aşımı ve beraat kararı

© AAMahkeme
Mahkeme - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 1993'te 11 köylünün öldürülmesiyle ilgili yargılanan dönemin Bolu 2. Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçundan açılan kamu davası, zaman aşımından düşürüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu - Sputnik Türkiye
CHP'li Tanrıkulu faili meçhul cinayetler için Meclis araştırması istedi
Diyarbakır 'ın Kulp ilçesinde 1993 yılında 11 köylünün kaybedilmesiyle ilgili açılan davanın 18. duruşması Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, sanıklardan dönemin Bolu Dağ Komando Tugayı Komutanı Yavuz Ertürk hakkında kararını açıkladı.

Sanığın atılı suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli, şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunamadığını öne süren mahkeme Ertürk'ün beraatına karar verdi. Karar oy birliği ile alındı. Mahkeme ayrıca davanın zaman aşımı gerekçesiyle düşmesine da karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Gülen Cemaati-Fethullah Gülen - Sputnik Türkiye
Faili meçhul cinayetlerde 'paralel yapı' bağlantısı araştırılacak
8 Ekim-25 Ekim 1993 tarihleri arasında Diyarbakır'ın Kulp ilçesi ve Muş kırsalında askeri operasyon başlatılmıştı. 9 Ekim'de Kulp'ta askerler tarafından gözaltına alınan 11 kişiden bir daha haber alınamamıştı.
11 kişinin kaybedilmesinden sorumlu olarak Bolu 2. Komando Tugayı Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk hakkında "birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik, cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak" suçlarından dava açılmıştı.

5 Kasım 2004'te kaybedilen 11 kişiye ait toplu mezar bulunmuştu.

Kaybedilenlerin isimleri şöyle: Mehmet Salih Akdeniz, Celil Aydoğdu, Behçet Tutuş, Mehmet Şerif Avar, Hasan Avar, Bahri Şimşek, Mehmet Şah Atala, Turan Demir, Abdo Yamuk, Nusreddin Yerlikaya, Ümit Taş (16 yaşında)

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала