Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cumhuriyet’in yayın yönetmeni Küçükkaya, gazetenin 2 kırmızı çizgisini açıkladı

© AFP 2022 / Adem AltanCumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya, gazetede 20 yeni yazarın olduğunu belirterek iki kırmızı çizgisi olduğundan bahsetti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Aydın Engin - Sputnik Türkiye
Aydın Engin: Cumhuriyet'te darbe olmadı, mücadeleyi biz kaybettik
Halk TV’de Enver Aysever’in sunduğu ‘Ayrıntılar’ programına katılan Küçükkaya, 'Yetmez ama evet'çi olarak tanımladığı eski kadronun gazetenin genleriyle oynamaya çalıştığını söyledi.

“Cumhuriyet okurlarının istemediği bir gazete maalesef satmıyor” diyen Küçükkaya, 'AK Parti iktidarında yolsuzlukları yazan gazeteciler sıralamasında ilk sırada olduğunu' ifade etti.

'CUMHURİYET'İN İÇİNDE YAŞANANLARI 4 YILDIR PAYLAŞMADIK'

Cumhuriyet yöneticisi Diken'in aktardığına göre şöyle devam etti: “İspiyonculuk kesinlikle yok. Cumhuriyet gazetesinin içinde yaşananları dört yıldır hiç paylaşmadık. Cumhuriyet’in yayın politikası Cumhuriyet’in 5’inci katında tartışılır. 12 tane üye tarafından tartışılır. Cumhuriyet davası ile vakıf davası ayrı bir süreç. Bu kurumun içerisinde çalışanların büyük çoğunluğu Cumhuriyet Vakfı’nın toplantısında usulsüzlük yapıldığına inanıyor. Böyle bir ortamda yeni gelen ekibin başarılı olma şansı yoktu. Biz bu algı operasyonu sırasında Cumhuriyet gazetesinin çalışanları olarak susmayı tercih ettik. 10 gündür hiçbir suçlamaya yanıt bile vermedim.”

'KIRMIZI ÇİZGİMİZ ATATÜRK VE CEMAAT'

Cumhuriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Cumhuriyet'te yönetim değişikliği: Gazetede istifalar yaşanıyor
Kırmızı çizgilerinin 'Atatürk ve cemaat' olduğunu belirten Küçükkaya, önceki dönem için “Cemaatle ilgili eleştiri dozajı düşmüştür bu dönemde. Gazete içinde tepki yaratmıştır. Biz yıllardır Fetullah Gülen’in ipliğini pazara çıkarmış bir gazeteyiz. Ne iktidardan ne cemaatten korkacağız. Bir Cumhuriyet çalışanına Fetullahçılıkla ilgili suçlama yapmak zuldür. Ancak bu eleştiri gazete içerisinde büyük bir kesim tarafından yapılmaktadır” dedi.

''MİT TIRLARI' HABERİNİ MANŞET YAPARDIM'

MİT TIR’ları haberinin o dönemde yayın yönetmeni olsa ve kendi önüne gelse yayınlayacağını aktaran Küçükkaya, “Haber gerçekse girer. Can Dündar yazmış, kim yazmış fark etmez. O gün ben genel yayın yönetmeni olsaydım manşet yapardım” dedi.

'2 MİLYON TL TAZMİNAT İSTİYORLAR'

Cumhuriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
Cumhuriyet'te yönetim değişti: İlk işten çıkarmalar başladı
“Onuncu gün itibariyle bir kişi çıkarmadım gazeteden. Bir tek kişi işten kovulmamıştır” ifadelerini kullanan Küçükkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Benim kovduğum söylenen isimlerle ilgili bir gün öncesinde şirketle karşılıklı fesih sözleşmesi imzalanmış hepsinde 7 Eylül tarihi var. Şirketin başında Orhan Erinç, Aydın Engin, Arif Kızılyalın var. İşten çıkaran iki isim var. Arif Kızılyalın imzasını kullanmamış. Ben görevi devraldığım sırada ne yazı işleri müdürü ne sorumlu yazı işleri müdürü yoktu. Sekiz arkadaşımız 2 milyon TL tazminat istiyor Cumhuriyet’ten. 10 gündür genel yayın yönetmeniyim bir kişinin bile iş akdine söz vermedim.”

'20 YENİ YAZAR'

Kimsenin bir kuruş alacağı kalmadığını ve kalmayacağını ifade eden Küçükkaya, maaşların ödeneceğini tirajı da artıracaklarını dile getirdi. Küçükkaya, şunları anlattı: “Çiğdem Toker’le veda yazısını yazmadan önce görüştüm. ‘Kal’ dedim. ‘Yazılarınızı büyük bir gururla manşete çekeyim’ dedim. Tercihini vedadan yana kullandı, saygı duyuyorum. Kadri Gürsel’le de görüştük. Cumhuriyet ekolünü bilen birisidir. Başarılar diledi. O da ayrılmayı tercih etti. Gazeteyi gördükçe, yeni gelenleri gördükçe geri döneceklerine inanıyorum. İlhan Selçuk ‘Büyük gazetelerden birileri fikirleri dolayısıyla atılırsa onlara kucak açın’ derdi. Ben bu ilkeyi yaşatmaya çalışacağım. Özgür Mumcu’yla yarım saat süren bir görüşme yaptım. Çok değer verdiğimiz bir isim. Cumhuriyet dendiği zaman Uğur Mumcu bizim kutsalımız. ‘Özgür gazeteyi izle, benim kötü bir gazete yapabileceğimi inanıyorsan ayrıl.’ Özgür Mumcu gazeteyi izleyecek ve yakın zamanda okurlarıyla buluşacak. Özdemir İnce Cumhuriyet’te yazacak. Bir hafta içinde 20 yazarımızı Cumhuriyet’le buluşturacağız. Her hafta beş tanesini açıklayacağız. Genç yazarlarımız, kadın yazarlarımız olmalı. Yazgülü Aldoğan Cumhuriyet’te yazacak.”

'EKİM'DE PAZAR EKİ ÇIKACAK'

Cumhuriyet Gazetesi - Sputnik Türkiye
Cumhuriyet gazetesinde yönetim değişti, yeni yayın yönetmeni geldi
Ekimde pazar ekinin çıkacağını, Turhan Günay’ın kitap ekiyle devam edeceğini dile getiren Küçükkaya “15-20 kişilik ekibin dışarıdan gelerek ek çıkarmasını doğru bulmuyorum. Kendi yazarlarımızın, editör ve muhabirlerimizin çok önemli yaptığı işler var” dedi.

Küçükkaya, Öner Yağcı ile Zülal Kalkandelen’in de yazacağını açıkladı.

SABUNCU VE İNSEL'İN YAZILARI

Eski genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu’nun yazını gazetede basılmış ancak internette yayınlanmamıştı. Yazar Ahmet İnsel ise artık yazılarının yayınlanmayacağını yazısını yollamasından bir gün sonra, gazete basılınca yazısını göremeyince öğrenmişti.

'HİÇBİR YAZARIMIN YAZISINI, CUMHURİYET OKURU GÖRMEDEN İNTERNETTE YAYINLANMASINI İSTEMİYORUM'

Cumhuriyet Davası - Sputnik Türkiye
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabuncu: Bu davanın savcısı FETÖ'den ağrılaştırılmış müebbetle yargılanıyor
Küçükkaya, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bunlar gazetenin çok iç işi. Sabuncu’nun yazısı… Kendisi bana mail attı. Gazeteye koyduğum bir yazı. İnternette olan arkadaşlarımızla olan küçük bir anlaşmazlık. Yazının sabah internete girmesini istedim. Tek talebim buydu. Hiçbir yazarımın yazısını Cumhuriyet okuru görmeden internette yayınlanmasını istemiyorum. Son yazısı ve ilk yazısıydı. Murat bey yazı yazmazdı Cumhuriyet’te. Hiç yazı yazmadı yani köşe yazısı olarak. Bu veda yazısıydı. Veda yazısını koymamak gibi bir ilke olamaz. Bana ulaşan tüm yazarlarımızın yazısını koydum. Güray Öz abimiz yazısını geri çekti. Ahmet İnsel’e de ulaşmak çok istedim ama ulaşamadık. Bu süreçte Paris’te yaşadığı için… Ahmet İnsel’in yazısında ise Tora (Pekin), Akın Atalay’ın, yazarlarımızın avukatıdır. Onunla da özel olarak paylaştım. Yani gazeteyi 19.30’da teslim almamın, eski ekibin bize attığı tek gol odur. Maalesef eski ekip yazıyı koymamış. Ben o hengamede kontrol edemedim. Ahmet İnsel’in yazısının yerine haber koyulmuş. Üç-dört saatte gazeteyi yapmak zorundaydım. Yazarların yerini kontrol etme şansım kalmamıştı. Benim kastım yok. Tora beye de söyledim. Eski ekibin yapmış olduğu hatadır. Yazının kaçta geldiğini düzeltme servisine sordum. 12.43’te gelen bir yazıyı saat 18.00’den sonra istifa eden bir arkadaşımız koymadan gitmiş.”

Vakıf seçiminde yönetimin değişmesi sonrası gazeteden ayrılan isimler şöyle: Genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu, yazıişleri müdürü Bülent Özdoğan, Faruk Eren, yazarlar Hakan Kara, Aydın Engin, Çiğdem Toker, Kemal Can, Ceyda Karan, Nazan Özcan, Dilek Şen, Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Melis Alphan, Bülent Şık, Barbaros Şansal, Binnaz Saktanber, Ahmet Tulgar, Mirgün Cabas, okur temsilcisi Güray Öz, cumartesi ekinin yönetmeni Zeynep Miraç, pazar ekinin yönetmeni Tayfun Atay, internet sitesi sorumlusu Bülent Mumay, Kadri Gürsel, Kemal Göktaş.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала