Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD'nin tehdit ettiği Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Fransa'dan destek

© AFP 2022 / Martijn Beekman / ANP Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (UCM) tehdit etmesi ve burada alınacak kararlar için 'gayri meşru' tanımının yapılmasının ardından Fransa UCM'nin yanında yer aldı. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesine destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) - Sputnik Türkiye
UCM'den ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'a: Faaliyetlerimizi yılmadan sürdüreceğiz
ABD askerlerinin Afganistan’da işlediği savaş suçlarını araştıran UCM’nin ABD tarafından tehdit edilmesinin ardından Fransa mahkemeye sahip çıktı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) maddi katkı ve işbirliği anlamında diğer Avrupa ülkeleri ile destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın UCM hakkında yaptığı dünkü açıklamaları değerlendirildi.

'ÜLKELERİN YARGILAYAMADIKLARI VEYA YARGILAMAKTAN KAÇINDIKLARI DURUMLARDA, TAMAMLAYICI MAHKEME'

Açıklamada, "Fransa, Avrupalı ortakları ile birlikte işbirliği yapma derecesinde ve mali katkıda bulunma ile UCM'yi desteklemektedir" ifadesine yer verildi. UCM'nin uluslararası alanda faaliyette bulunan bir ceza mahkemesi olduğu belirtilen açıklamada, ayrıca, ülkelerin yargılayamadıkları veya yargılamaktan kaçındıkları durumlarda tamamlayıcı (mahkeme) prensibi ile hareket ettiği vurgulandı.

'UCM, KISITLAMAYA MARUZ KALMADAN FAALİYETLERİNE DEVAM ETMELİ'

Açıklamada, mahkemenin bağımsız ve tarafsız yargı faaliyetlerine bir kısıtlamaya maruz kalmadan devam etmesi gerektiğinin altı çizildi.

John Bolton - Sputnik Türkiye
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton: Uluslararası Ceza Mahkemesi bizim için zaten ölüdür
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, dün merkezi Washington'da bulunan sivil toplum kuruluşu 'Federalist Toplum'a yaptığı açıklamada, "ABD, UCM ile iş birliği yapmayacaktır. UCM'ye destek olmayacağız. İçerisinde yer almayacağız. UCM'yi kendi içinde ölmesi için bırakacağız. Nasıl olsa almış olduğu karar ve girişimlerle UCM bizim için zaten ölüdür" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UCM, bugün yaptığı yazılı açıklamayla Bolton'ın sözlerini değerlendirmiş, 123 üye ülkenin desteğini alan tarafsız ve bağımsız bir mahkeme olduğunu vurgulamıştı. Açıklamada, UCM'nin hukuk mahkemesi olduğu, bu ilkeler ve hukukun üstünlüğü doğrultusunda çalışmalarını yılmadan sürdüreceği kaydedilmişti.

ABD, AFGANİSTAN'DA İŞLENEN SAVAŞ SUÇLARI HAKKINDAKİ SORUŞTURMAYA TEHDİTLE YANIT VERDİ

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Afganistan'da savaş suçu işlediği iddia edilen ABD askerleri ve istihbarat görevlilerine soruşturma açılması halinde, ABD'nin buna tepki göstereceğinin altını çizdi. Bolton, bu durumda UCM'nin yargıç ve savcılarına ABD'ye seyahat yasağı getirilebileceği ve hatta ABD'de haklarında dava açılabileceği tehdidinde bulundu.

Bunun yanı sıra Bolton, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Washington'da Filistin Kurtuluş Örgütü'ne ait temsilciliğin kapatılması kararı aldığını söyledi. Bolton, buna neden olarak Filistin Kurtuluş Örgütü'nün İsrail'e karşı soruşturma başlatılması için UCM'ye yaptığı başvuruyu gösterdi. Bolton, "ABD her zaman için dostu ve müttefiki İsrail'in yanındadır” dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала