'Rus Ortodoks Kilisesi, Türkiye'de piskoposluk kurarak Fener Rum Patrikhanesi'ne simetrik yanıt verebilir'

© AFP 2022 / Ozan KöseFener Rum Patrikhanesi
Fener Rum Patrikhanesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Moskova Devlet Dil Üniversitesi'nden din bilimci profesör Roman Silantyev, Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlık talebini destekleyen İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'ne Türkiye'de Moskova Patrikhanesi'nin piskoposluklarını kurarak simetrik yanıt verilebileceğini söyledi.

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ve Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos İstanbul'da görüştü
Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rusya'dan koparak 'bağımsız' olma girişimine Rum Ortodoks Kilisesi'nin destek vermesi, Hristiyan Ortodoks dünyasında yakın tarihin en büyük krizlerinden birine yol açtı.

Rus basınına verdiği demeçte yaşanan krizi değerlendiren Profesör Silantytev, Moskova Patrikhanesi'nin Türkiye'de piskoposluk kurarak Fener Rum Patrikhanesi'nin tutumuna simetrik yanıt verebileceğini kaydetti.

'ARİTMETİK DÜZEN BOZULABİLİR'

Silantyev, "Rus Ortodoks Kilisesi üyelerinin ve hatta sürekli yaşayanların en az 10 kat daha fazla olduğu Türkiye'de piskoposluk kurmak önemli bir yanıt olur. Türkiye'ye her yıl 5 milyon turistimizin gittiğini göz önüne aldığımızda, tamamen farklı bir aritmetik düzen kurulacak" dedi.

Fener Rum Patriği I. Bartholomeos - Sputnik Türkiye
Patrik Bartholomeos'tan Erdoğan'a 'Zeytin Dalı Harekatı' mektubu
'İSTANBUL VE TATİL BELDELERİNDEKİ KİLİSELERE ÇOK SAYIDA İNANAN GİDER'

Türkiye'ye giden çok sayıda Ortodoks'un ibadet etmek için kilise aradığına dikkat çeken Silantyev, "Kıbrıs'ta çok daha az turist bulunmasına rağmen birçok kilisede ayinler Rusça yapılıyor. Eğer İstanbul ve tatil beldelerinde kiliseler açılırsa, buralara birçok inanan gelir" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin, Patrik Bartholomeos'la telefon görüşmesi yaptı
'FENER RUM PATRİKHANESİ TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR'

Fener Rum Patrikhanesi'nin tehlikeli bir oyun oynadığının da altını çizen Silantyev, bunun sadece Rus Ortodoks Kilisesi'nde değil, Rum Ortodoks Kilisesi'nde de bölünmelerin kıvılcımını ateşleyebileceğini vurguladı.

Kendisini 'ekümenik' (evrensel) sayan Fener Rum Kilisesi'nin, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığından yana tavır aldığı, Rusya Ortodoks Kilisesi'nin ise bu olasılığa kesin bir dille karşı çıktığı basına yansımıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi'nin, Moskova'nın izni olmadan tüm devletlere bağımsız kilise oluşturma hakkı verme yönünde karar aldığını aktararak, "Bu kararı göz önüne alacak olursak ilk sırada Ukrayna'nın ulusal kilise oluşturma hakkı olabilir" demişti.

Ukrayna'da bazı din adamları, Moskova kiliselerine karşılık, Kiev Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Bağımsız (Otosefal) Ortodoks Kilisesi'ni kurduklarını ilan etmişlerdi. Ancak Ortodoksluk mezhebinde bu yapılanmanın geçerli olabilmesi için bu kiliselerin, Fener Rum Patrikhanesi ya da diğer patrikhanelerin yarısı tarafından tanınması gerekiyor.

Eylül başında İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştiren Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Patriği Bartholomeos'la bir araya gelmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала