- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

CBS'in CEO'su Moonves cinsel istismar suçlamaları sonrası istifa etti

© AP Photo / Jordan StraussCBS'in eski CEO'su Les Moonves
CBS'in eski CEO'su Les Moonves - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'de televizyon endüstrisinin en güçlü yöneticilerinden Leslie Moonves, cinsel taciz ve saldırılara karşı dünya genelinde kadınların başlattığı #MeToo (Ben de) hareketinin etkisiyle işini kaybeden son ünlü isim oldu. 12 kadının kendisini cinsel istismar ile suçlaması sonrası Moonves istifa etti.

Uluslararası Yoga Günü - Sputnik Türkiye
Dünyanın en büyük yoga okulunun kurucusu, seks tarikatı kurma suçlaması ile karşı karşıya
CBS, New Yorker dergisinde ABD'li yöneticiye yönelik suçlamaların yer aldığı hikayenin 2. bölümünün yayımlanmasından birkaç saat sonra Moonves'in istifasını duyurdu.

Toplamda 12 kadın Moonves'i cinsel istimarla suçluyor.

Derginin yayımadığı hikayenin ikinci bölümünde 6 kadın daha Moonves'e cinsel istismar suçlaması yöneltti. Temmuz ayında 6 kadının Moonves'e yönelik suçlamalarının yer aldığı bir haber aynı dergide yayımlanmıştı.

Suçlamalar arasında elle taciz, oral sekse zorlama ve reddedilmesi sonrası söz konusu kadınların kariyerlerini engelleme yer alıyor.

#METOO'YU DESTEKLEYEN KURUMLARA YAPILACAK BAĞIŞ MİKTARI MOONVES'E ÖDENECEK TAZMİNATTAN DÜŞÜRÜLEBİLİR

Katolik rahip, ‘Nazi odasında’ kokain koklarken yakalandı - Sputnik Türkiye
New York'ta 8 piskopos, 'cinsel istismar'dan ifadeye çağrıldı
Financial Times gazetesi Moonves'in yüksek miktardaki tazminat bedeli nedeniyle istifa ettiğini yazarken ABD medyası Moonves'e 100 milyon dolara kadar tazminat ödenebileceğini duyurdu.

Ancak CBS, Moonves'in itham edildiği suçlamalarla ilgili bağımsız soruşturma sonlanana kadar ABD'li yöneticinin tazminat hakkından yararlanamayacağını açıkladı.

 #MeToo hareketini ve iş yerlerinde kadınlarla erkeklerin eşitliğini destekleyen bazı kurumlara 20 milyon dolar bağışlayacaklarını duyuran CBS bu meblağın Moonves'e ödenebilecek tazminat tutarından da düşürülebileceğini ifade etti.

 Moonves'in yerine Joseph Ianniello'nun CBS'in Başkanı ve CEO vekili olarak görev yapacağı açıklandı.

'MAKAMIMI KADINLARIN KARİYERLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN ASLA KULLANMADIM'

Morgan Freeman - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Morgan Freeman, kendisine yöneltilen cinsel taciz iddiaları sonrası özür diledi
1995'te CBS'e katılan ve şirketin başına 2006'da geçen 68 yaşındaki Moonves ise kadınlardan 3'ü ile rızaları dahilinde cinsel ilişkiyi girdiğini savunarak suçlamaları reddetti.

New Yorker'ın aktardığına göre Moonves açıklamasında "Şu anda bana yapılan ve on yıllarca öncesine dayanan asılsız suçlamalar beni yansıtmıyor. Bu korkunç suçlamalar asılsız. Doğru olan CBS'e gelmemden önce, yani yaklaşık 25 yıl önce bu kadınlardan 3'ü ile rızaları dahilinde cinsel ilişki kurmam. Makamımı kadınların kariyerlerini ya da başarılarını engellemek için asla kullanmadım. 40 yıllık iş hayatımda bundan daha rahatsız edici suçlamalar duymadım" ifadelerini kullandı.

Moonves kendisine yönelik suçlamaların ilk olarak temmuzda ortaya çıkması sonrası 'bazı kadınları rahatsız edebilecek hatalar yapmış olabileceğini' söylemiş ve "Bunlar hataydı ve bunlardan son derece pişmanım. Ancak her zaman 'hayır'ın 'hayır' anlamına geldiğini anladım ve buna saygı gösterdim" demişti.

Moonves suçlamaların yer aldığı tarihlerde ilk eşi ile evliydi. 2004'te ise CBS'te çalışan Julie Chen ile evlendi.

Moonves kariyerine TV aktörü olarak başlamış ve Warner Bros şirketi için Friends ve ER gibi çok izlenen televizyon yapımlarını geliştirmişti.  Moonves CSI, Everybody Loves Raymond ve The Big Bang Theory gibi diziler ile başına geldiği CBS'i canlandıran isimdi.

CBS, Moonves'in liderliği altındaki yaklaşık 10 yıl boyunca ABD'nin en çok izlenen televizyon ağı oldu. 2017'de 70 milyon dolar kazandığı belirtilen Moonves'in dünyanın en yüksek ücret alan CEO'larından biri olduğu da belirtiliyordu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала