Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ruhani: İran'da ihracat gelirinin yarısı piyasaya girmiyor

© REUTERS / Lisi Niesnerİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol dışı ürünlerden elde edilen ihracat gelirinin yarısının piyasaya girmediğine dikkat çekerek sorumluların yargılanacaklarını söyledi.

İran riyali - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
İran'da dolar kuru tarihi seviyeye ulaştı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol dışında 40 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını, ancak bunun 20 milyar dolarının piyasaya girmediğini söyledi.

Ruhani, başkent Tahran'da, 1981'de suikastla öldürülen eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai'yi anma töreninde konuştu.

'EKONOMİK KRİZ SADECE ABD KAYNAKLI DEĞİL'

İran'da yaşanan ekonomik sorunun tamamen ABD yaptırımlarından kaynaklı olmadığının altını çizen Ruhani, petrol dışı ihracattan elde edilen 40 milyar dolardan 20 milyar doların pazara girmediğini belirtti.

Dolar - Sputnik Türkiye
İran ve Irak arasındaki ticari işlemlerden dolar çıkarıldı
'BAZILARI KAMU-ÖZEL TEŞEKKÜLÜ'

İhraç ürünlerinden elde edilen geliri piyasaya sürmeyen kurumlardan bazılarının kamu-özel teşekkülü olduğunu aktaran Ruhani, şu çıkışı yaptı:

'DEVLETE İHANET'

''Bu devlete ihanettir. Bu konuda ihmalkârlık yapanlar, önce görevlerinden azledilecek, ardından da haklarında dava açılacak.''

KAYITDIŞILIKLA MÜCADELE

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani - Sputnik Türkiye
İran'da reformistlerden Ruhani'ye eleştiri
Ruhani, hükümet olarak e-devlete geçerek kayıtdışılığı ortadan kaldıracaklarını ve şeffaflık sağlayacaklarını dile getirdi.

Hükümetin icraat yapmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren İran Cumhurbaşkanı, yıl içinde üst düzey 666 atama yapıldığını, tüm eyalet ve kentlerde hizmetlerin aksamaması için çalıştıklarını ifade etti.

'ABD KILIÇ ÇEKMESEYDİ'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani - Sputnik Türkiye
İran Cumhurbaşkanı Ruhani ekonomi konusunda ilk kez Meclis'te hesap verdi
ABD'nin kendilerine yönelik ekonomik ve psikolojik bir savaş başlattığını savunan Ruhani, rekabet ve intikam zamanı olmadığını belirterek İranlı tüm tarafların birlikte hareket etmesini istedi.

ABD'nin ekonomik yaptırımlarla halkı sokağa dökerek kendisine teslim olmasını amaçladığını belirten Ruhani, olası müzakerelere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"ABD bir taraftan müzakere için muhtelif kanallarla mesaj gönderiyor, diğer taraftan da İran halkına baskı uyguluyor. ABD dürüst ise ve İran halkının dostu ise neden halka baskıyı artırıyor? Eğer ABD kılıç çekmeseydi bizim de başka bir sözümüz olurdu. Fakat bugün savaştayız."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала