'Afgan Charlie Chaplin'

Abone olTelegram
Kabil Üniversitesi Sanatlar Fakültesi’nden 4 yıl önce mezun olan Karim Asir, Charlie Chaplin’i canlandırma kararını verdi.

Afgan aktör, Sputnik’e açıklamasında, neden tüm dünyaca ünlü sinema yıldızları arasında sessiz sinemanın kralını seçtiğini, yapımlarının temelinde hangi konuların yattığını ve Afgan toplumunun bu fikri nasıl karşıladığını anlattı.

Suriyeli aktör Ayman Abdel Salâm - Sputnik Türkiye
Suriyeli aktör Ayman Abdel Salâm: Rusya gezimi torunlarıma da anlatacağım
Büyük komedyenin çalışmalarına ilgisinin ergenlik yaşlarında başladığını anlatan Asir, toplumda kimsenin konuşmadığı sorunların olduğunu her zaman gözlemlediğini söyledi. Genç adam, bu sorunlardan bahsetmeye karar verdiğini, bu yüzden sessiz sinemanın efsanesi Charlie Chaplin’i seçtiğini ifade etti.

Çocukken 'Şarlo' filmlerini izlediğini belirten Asir, “Bu filmleri çok beğenerek izliyordum. Onda topluma söyleyecek ve gösterecek bir şeyler olduğunu hissediyordum. Okulda okurken sinema oyuncusu olmak istediğimi anladım. Kabil Üniversitesi Sanatlar Fakültesi’ni kazandıktan sonra hemen kendime Charlie Chaplin rolünü seçtim. Chaplin’i en iyi nasıl oynayabilir, bunu anlamak için onun hakkında mümkün olduğunca çok okumaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı'nda çalışan Kabilliler hikayelerini paylaştı - Sputnik Türkiye
Kurban Bayramı'nda da çalışan Kabilliler, hikayelerini paylaştı: 'Yedi gün her akşam çalışıyorum'
Halihazırda sokaklarda oynadığını anlatan Karim Asir, performansının toplumun kusur ve eksikliklerini açığa vurmayı hedeflediğini belirterek, “Konu seçimine gelince burada kolektif çalışmaya başvuruyoruz. Genel olarak sosyal konuları seçiyoruz. Örneğin şehir kültürü. Tüm konuları bir araya topladık ve onları 25-30 dakikalık piyes şeklinde birleştirdik. Ardından ilk kez sokaklarda ‘Afgan Charlie Chaplin’ tiyatro performansını sergiledi” dedi.

İnsanların, rolünü beğendiğini ve ona ‘Afgan Charlie Chaplin’ ismini verdiğini dile getiren genç adam, “Sahneye çıkınca, başlarda, izleyicilerin performansımı nasıl kabul edeceği konusunda çok endişeleniyorum. Ancak onlar bana destek veriyor. Bakışlarından, beni Chaplin ile karşılaştırdıklarını görüyorum” diye konuştu.

‘Afgan Charlie Chaplin’, sinema efsanesinin oyunundan tek farkın Afgan toplumunu ilgilendiren konuları seçmesi olduğunu kaydetti.

Genç aktör, ünlü yabancı yazarların eserlerini sahneye koyan Parvana derneğinin üyesi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала