Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Diyanet İşleri Başkanı: 4-6 yaş grubu Kur'an kursu programında 150 bine ulaştık

© AA / Mehmet Ali ÖzcanDiyanet İşleri Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Ali Erbaş
Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Ali Erbaş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "28 Şubat sürecinin ilahiyatlara vurduğu darbeyi biliyoruz. Bırakınız kaliteyi aramayı elimizdekileri de kaybettik. Daha sonra yeniden iyileştirmeler başladı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş - Sputnik Türkiye
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kıraathane, bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarındandır
Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu'nda yaptığı konuşmada, ilahiyat fakültelerinin bugüne kadar geçen zaman içerisinde, daha iyi ve kaliteli bir eğitime ulaşma süreçlerinden geçtiğini belirterek, "28 Şubat sürecinin ilahiyatlara vurduğu darbeyi biliyoruz. Bırakınız kaliteyi aramayı elimizdekileri de kaybettik. Daha sonra yeniden iyileştirmeler başladı" diye konuştu.

'4-6 YAŞ KUR'AN KURSU PROGRAMINDA 150 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞTIK'

İlahiyat ya da eğitim fakültelerinde "Okul Öncesi Din Eğitimi" bölümünün açılmasını istediklerini ifade eden Erbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak okul öncesi din eğitimimiz var, ilahiyat fakültelerinde okul öncesi din eğitimi yok şu anda. Biz ısrarla ilahiyat fakültelerinde ya da eğitim fakültelerinde 'Okul Öncesi Din Eğitimi' bölümünün açılmasını istiyoruz. Buna çok ihtiyacımız var. Biz 5 sene önce okul öncesi yani 4-6 yaş grubu Kur'an kursu programını başlattık 3 bin kadar öğrenciyle. Şu an 150 bine ulaştık, 150 bin öğrencimiz oldu. Talepler o kadar fazla ki eğer taleplere cevap verebilsek öğretmen ihtiyacını karşılayamıyoruz. Yani ilahiyat fakültesinden ya da ön lisanstan mezun olmuş şu an okul öncesi eğitim formasyonu almamış Kur'an kursu öğretmenlerimizi biz o sınıflara vermiyoruz. O formasyon olması lazım. Bunu nasıl karşılıyoruz? Milli Eğitim Bakanlığında Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz ortak çalışmalarla 360 saatlik sertifika programları yaptık. Bu programlara devam eden yüz yüze eğitim alan öğretmenlerimizi ancak o sınıflara sokuyoruz. Bu yüzden öğretmene ihtiyacımız var".

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала