Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Uzmanlar, yola sülfürik asit devrilmesinin etkilerini anlattı: Su ve kanalizasyona karışması önlenmeli

© AA / Hüseyin Kulaoğlu İBB ekipleri yolda kumlama çalışması yaptı.
İBB ekipleri yolda kumlama çalışması yaptı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Küçükçekmece'de kamyondaki varilden sülfürik asidin yola dökülmesinin etkileriyle ilgili konuşan uzmanlar, uygunsuz taşıma yapıldığını, sorumluluğun sadece sürücü ve alıcıda değil göndericide de bulunduğunu belirterek, dökülen asidin insan sağlığına getirebileceği olumsuz etkileri, alınabilecek önlemleri anlattılar.

Küçükçekmece'de yola sülfürik asit döküldü - Sputnik Türkiye
İstanbul'da kimyasal madde alarmı: 2 yaralı
İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde taşımacılık yapan bir kamyondan yola sülfürik asit dökülmüştü. Söz konusu kaza sonrası iki kişi yaralanmıştı.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan uzmanlar, dökülen asidin insan sağlığına getirebileceği olumsuz etkileri, alınabilecek önlemleri anlattılar.

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selin Top "Etkileri değerlendirilirken hem insana hem doğaya etkisi düşünülmelidir. Saçılması durumunda sulara ve kanalizasyona karışması önlenmelidir" derken, kimya mühendisi Emine Yılmaz da "Uzun süre maruz kalsalardı kemiğin erimesine kadar ilerleyebilirdi. Ayrıca solunum yolu sıkıntılarına neden olur. Akciğer kanserine kadar ilerleyen bir sağlık sorununa sebep olabilir" dedi.

Olayın ardından kamyon sürücüsüne, araç sahibine ve firmaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı toplam 1 milyon lira ceza kesmişti. Bazı mahalle sakinleri de olayla ilgili olarak araçların hızlı seyretmesi sonucu kazalar meydana geldiğinden yakınarak, yola kasis yapılmasını istediler.

ABD Savunma Bakanı James Mattis - Sputnik Türkiye
Mattis: İdlib'de kimyasal silah kullanılmaması için Rusya'yla aktif şekilde çalışıyoruz
'ETKİLERİ YALNIZCA İNSANI DEĞİL, SOKAK CANLILARINI DA ETKİLEYECEK'

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selin Top, "Sülfürik asit kimyasal formu H2SO4 olan kuvvetli bir asittir. Metaller için aşındırıcıdır. Ciddi cilt yanıklarına ve göz hasarına yol açar. Ne yazık ki daha önce de iş kazalarında bu kimyasalın dikkatsizce kullandırılması ve depolanması sonucu ciddi yaralanmalar yaşanmış, ağır vücut yanıklarının oluştuğu vakalar görülmüştür" dedi.

Kimyasal maddenin olumsuz etkilerinden bahseden Selin Top, "Kimyasalın aşınma, mide ve bağırsak şikayetleri, öksürük, kör olma riski, mide delinmesi, ciddi göz hasarları tehlikesi, kusma, solunum güçlüğü gibi etkileri var. Etkileri yalnızca insanı değil sokak canlılarını da etkileyecektir. Etkileri değerlendirilirken hem insana hem doğaya etkisi düşünülmelidir. Saçılması durumunda sulara ve kanalizasyona karışması önlenmelidir" diye konuştu.

'ARAÇ SIRADAN BİR KAMYONET'

Selin Top, "Yüksek dozajlarda çevre etkisi olabileceği gibi, insanlarla doğrudan temasında aşındırıcılık özelliği gösterir. Tehlikeli maddeler ADR hükümleri gereğince, mevzuata uygun araçlarda taşınmalıdır. Dün yaşanan vakada, aracın sıradan bir kamyonet olduğu ve araç kasa kapağının açılarak ürünün çevreye saçıldığı görülmektedir. Ayrıca herhangi bir işaretleme bulunmamaktadır" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала