Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya: Twitter'daki Suriye karşıtı proje, İdlib'de olası bir kimyasal saldırı mizanseni için kullanılabilir

© AFP 2022 / Yuri KadobnovMariya Zaharova
Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Twitter’da Suriyeli bir kız çocuğunun imajının kullanıldığı propaganda amaçlı bir projenin başlatıldığını, söz konusu projenin İdlib’de olası bir kimyasal saldırı mizanseninden sonra Batı ülkelerinin Suriye’ye saldırısının enformasyon desteği olarak kullanılabileceğini belirtti.

Bana Alabed - Sputnik Türkiye
'Halepli Twitter kızı Bana üst düzey bir propaganda aracı'
Açılan hesapta İdlib’de yaşayan ve arkadaşlarıyla buluşmalarıyla ilgili sürekli paylaşımlarda bulunan 6 yaşındaki Hala adlı kız çocuğunun konu olduğunu söyleyen Zaharova, hesabın Batı’nın Suriye’ye yönelik propaganda amaçlı ‘sinik, ihtiyatlı fakat yeni olmayan yaklaşımını’ ortaya koyduğunu kaydetti.

'6 YAŞINDAKİ SIRADAN ÇOCUKLAR HER ZAMAN BUNU YAPAR'

Zaharova, “Çatışmaların devam ettiği militanların kontrolündeki bölgelerde 6 yaşındaki sıradan çocuklar her zaman bunu yapar, böyle davranır, her zaman arkadaşlarıyla buluşur ve bunu Twitter’da yayınlar. 6 yaşında bir çocuk. Çocukları olanlar, onların top oynamadıklarını, eğitim görmediklerini, kitap okumadıklarını ve hatta fotoğraf çekmediklerini bilir, tüm bunları Twitter’da yayınlar” diye konuştu.

Suriyeli Bana'nın babası mı? - Sputnik Türkiye
Sosyal medya: ‘Halep'in sesi' Bana'nın babası cihatçı mı?
Hala’nın ‘dünyanın dikkatini İdlib’e çektiğini, çocukları öldürmeme ve hava saldırıları yapmama çağrısında bulunduğunu’ söyleyen Zaharova, çocuğun şu anda 351 takipçisi olduğunu ve bunlardan bazılarının, İngiliz BBC, ABD’li Huffington Post, Buzzfeed, Özgür Avrupa Radyosu gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşları olduğunu vurguladı.

Rus diplomat, “Çocuğa nasıl da dikkat ediliyor. İdlib’de tüm uluslararası toplumunun dikkatinin çekilmesi gereken tek bu çocuk mu var? Bir de bize ders vermeye kalkışıyorlar ve bizim propaganda olduğumuzu söylüyorlar. İşte böyle çalışmak kazım, gerçek propaganda da bu. Çocuğun 350 takipçisi var ve bunların 5’i dünyanın önde gelen 5 medya kuruluşu” diye şaşkınlığını gizleyemedi.

‘BANA’NIN İŞİNE, HALA DEVAM EDİYOR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bana Alabed ve ailesine kimliklerini teslim etti - Sputnik Türkiye
Erdoğan, Türkiye vatandaşlığına kabul edilen Halepli Bana'ya kimliğini verdi
Şu anki durumda böyle bir hesabın açılmasının sebebinin açıkça belli olduğunu belirten Zaharova, bu tür hikâyelerin ‘daha önce de ‘Batı medyası tarafından uydurularak enformasyon propagandasının araçlarının tüm gücüyle hayata geçirildiğini’ ifade etti ve 2016’da Halep’i kurtarma operasyonu sırasında Suriyeli Bana Alabed’in adına açılmış olan ve İngilizce paylaşımların yapıldığı hesabı hatırlattı.

Hala’nın yaptığı paylaşımların ‘tıpatıp Bana’nın yazdıklarını andırdığını’ ve neredeyse aynı ifadelerin kullanıldığını söyleyen Zaharova, şöyle devam etti: “Aydan aya, yıldan yıla bu korkunç propaganda öyküsüne inanmak nasıl mümkün olabilir? Şimdi de Bana’nın işini Hala devam ediyor.”

​Yeni hesabın İdlib’de hükümet güçlerine yönelik provokasyon senaryosunun ortasında kalabileceği uyarısında bulunan Zaharova, “Hala’nın hesabının Suriye hükümet güçlerinin sivil halka karşı sözde kimyasal silahlar kullandığını doğrulayan görüntülerin dünyaya yayılması için kullanılacağı olasılığını dışlamamak gerekir. Tüm bunları daha önce gördük” diye konuştu.

Çocuklara verilen acıların ve istismarın kabul edilemeyeceğini vurgulayan Zaharova, “Suriye savaşında milyonlarca çocuk zarar gördü ve bunları konuşmalıyız, bununla mücadele etmeliyiz, çocuklara yaşadıklarını unutması için yardım etmeliyiz, fakat onları yeni pis provokasyonların içine çekmemeliyiz, oysa bu tür hesapları açanlar bunu hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала