Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Tarihte ilk kez Katoliklerin iki emekli papası birden olabilir’

© Sputnik / Vladimir AstapkovychVatikan
Vatikan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başpiskopos Carlo Maria Vigano’nun, çocuklara yönelik cinsel istismara göz yummakla suçladığı Papa Francis’i istifaya davet etmesini değerlendiren Rus uzman Roman Lunkin, Papa Francis’in selefinden çok daha kötü bir talihle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Papa Francis - Sputnik Türkiye
Papa Francis'ten eşcinsel çocuklar için psikiyatrik yardım tavsiyesi
Sputnik'e konuşan Rusya Bilimler Akademisi Din ve Toplum Sorunları Araştırma Merkezi'nden din bilimcisi Roman Lunkin, "Otoriter din adamlarından birinin Papa Francis'e istifa çağrısı, büyük bir sürpriz" dedi.

Papa'nın, Vigano'nun mektubuna cevabının oldukça sert olduğunu söyleyen Rus uzman, "Bu, Vatikan liderinin kendini temize çıkarma niyetinde olmadığını ve kendini birilerin karşısında suçlu hissetmediğini gösteriyor" diye ekledi.

'VATİKAN İÇİ ENTRİKALAR AÇISINDAN DÜŞÜNÜLMESİ GEREKİR'

Papa Francis, Dublin'den Roma'ya dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Papa, cinsel istismara göz yumduğu suçlamasına yanıt vermeyeceğini açıkladı
"İlginç olan şu, Vigano neden bu mektubu şimdi yayınladı?" diye soran Lunkin, "Zira çocuk istismarı suçlamaları yüzünden geçen ay istifa eden Kardinal Theodore McCarrick'le ilgili soruşturma bitti. Başpiskopos'un mektubunu Vatikan içi entrikalar açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, ki Vatikan entrika dolu bir şehir devlet" diye konuştu.

Son beş yılda Papa Francis'in defalarca muhaliflerinin saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Lunkin, "Ama Papa tüm saldırıları püskürttü. Ancak bu saldırı en acı vereni. Çünkü kilise lideri pedofilleri saklamakla suçlandı. Bu yüzden ünlü başpiskoposun çağrısı hayata geçebilir. Bu durumda tarihte ilk kez Katoliklerin iki emekli papası birden olacak: Benedict ve Francis" ifadelerini kullandı.

'KATOLİK KİLİSESİNDE EŞCİNSEL ŞEBEKE VAR'

Papa Francis - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Papa, çocuklara cinsel istismar olayları için 'Tanrı'dan af diledi'
Vatikan'ın eski Washington Büyükelçisi Başpiskopos Carlo Maria Vigano, kilise bünyesindeki çocuklara yönelik cinsel istismara göz yumduğu gerekçesiyle Papa Francis'i istifaya davet etmişti.

Papa'nın, çocuk istismarı suçlamaları yüzünden geçen ay istifa eden Kardinal Theodore McCarrick ile ilgili iddiaları 2013 yılından beri bilmesine karşın eyleme geçmediğini anlatan Vigano, Papa'yı iddialarla ilgili bizzat kendisinin bilgilendirdiğini kaydetmişti.

Başpikopos ayrıca Katolik kilisesi içinde bir 'eşcinsel şebeke' bulunduğunu da öne sürmüştü.

Vigano'nun iddialarıyla ilgili yorum yapmayı reddeden Papa Francis, "Size ve ilgilenen herkese içtenlikle söylüyorum: Metni dikkatle okuyun ve kendi yargılamanızı yapın. Bununla ilgili tek kelime etmeyeceğim. Bence açıklama kendi kendini açıklıyor" şeklinde konuşmuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала