Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çin'den Trump'a Kuzey Kore yanıtı: Sıra gerçeği çarpıtmaya gelince ABD dünyada ilk sırada

Abone olTelegram
ABD Başkanı Donald Trump'ın Pekin yönetimini ABD'nin Kuzey Kore ile olan ilişkilerini zorlaştırmakla suçlamasına Çin'den sert yanıt geldi. Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying " Benim gibi birçok insan sıra gerçeği çarpıtmaya, sorumsuz ve absürt mantığa geldiğinde ABD'nin dünyada ilk sırada olduğunu anlıyor" dedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un- ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
'Trump, Kim'e Kore savaşını bitirme sözü verdi' iddiası
Olağan basın brifinginde Trump'ın Çin'i ABD-Kuzey Kore ilişkilerini zorlaştırmakla suçlamasına yanıt veren Çin Dışişleri Sözcüsü Chunying "Benim gibi birçok insan sıra gerçeği çarpıtmaya, sorumsuz ve absürt mantığa geldiğinde ABD'nin dünyada ilk sırada olduğunu anlıyor. Bu mantık herkes tarafından kolayca anlaşılmıyor" dedi.

'ABD SUÇU BAŞKASINA ATMAK YERİNE KENDİNE BAKMALI'

Çinli sözcü "ABD'nin tıpkı Çinliler gibi meseleyi çözmek için olumlu ve yapıcı bir rol oynamasını umuyoruz. ABD, sorunu çözmek için başkalarına suç atmak yerine kendine bakmalı" ifadelerini kullandı.

Trump ilk olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bu hafta planlanan Kuzey Kore ziyaretini iptal etmesinin ardından Çin'i Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda yardımcı olmamakla suçlamış ardından dün benzer ifadeler içeren bir Beyaz Saray açıklamasını Twitter'dan paylaşmıştı.

Pompeo'nun ziyaretinin Kuzey Kore'den ABD'ye gönderilen ve 'saldırganca uslüba' sahip olduğu iddia edilen bir mektubun neden olduğu basında yer bulmuştu.

TRUMP ÇİN'İ KUZEY KORE'YE BÜYÜK BASKI UYGULAMAKLA SUÇLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump- Kuzey Kore lideri Kim Jong-un - Sputnik Türkiye
Kuzey Kore, ABD'yi 'ikiyüzlülükle' ve 'komplo peşinde olmakla' suçladı
Trump dün Twitter hesabından yayımladığı açıklamada ise ABD'nin Çin ile yaşadığı ticari anlaşmazlıklardan dolayı 'Kuzey Kore'nin büyük bir baskı altında' olduğunu savunulmuştu. Açıklamada "Aynı zamanda Çin'in Kuzey Kore'ye para, yakıt, gübre ve diğer ürünleri de içeren ciddi miktarda yardımda bulunduğunu biliyoruz. Bu hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Bununla beraber Başkan,  (Kuzey Kore lideri) Kim Jong-un ile çok iyi ve sıcak bir ilişkisi olduğunu inanıyor. O  yüzden şu anda ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatlarına onca para harcamanın bir gereği yok" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlığındaki kabine toplantısı, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ettiği dua ile başladı - Sputnik Türkiye
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kuzey Kore ziyaretine 'saldırgan mektup' engeli
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile 'harika', Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile de 'sıcak bir ilişkiye' sahip olduğu öne süren Trump'ın açıklamasında  Başkan'ın gerekli görmesi halinde Güney Kore ve Japonya ile ortak askeri tatbikatlara hemen geri dönülmesi talimatını verebileceği ve bunun olması halinde de bu ortak askeri tatbikatların öncekilerden daha kapsamlı olacağı da vurgulandı. Çin ile yaşanan sorunlara rağmen Trump'ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile güçlü bir ilişkisinin olduğu da belirtildi.

Eylül ayında Trump ve Kim arasında düzenlenen zirvede iki lider Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Ancak Kuzey Kore bu yönde gerekli ve hızlı adımları atmamakla eleştiriliyor.

Zirve sonrası tarafların yetkilileri tekrar bir araya gelmiş, ancak Pyongyang yönetimi, nükleer silahsızlanma konusunda Washington'ı tek taraflı ve 'mafyavari' taleplerde bulunmakla suçlamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала