Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya: İdlib'deki silahlı grupların liderleriyle görüşmeler yürütüyoruz

© Milli Savunma BakanlığıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de cihatçıların kontrolündeki tek bölge olan İdlib'de silahlı grupların liderleriyle görüşmeler yürütmeye devam ettiklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ı ağırladı. (24.08.2018) - Sputnik Türkiye
İdlib üst seviyede görüşüldü
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in haftasonunda Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın yer aldığı heyeti ağırlamasına vesile olan İdlib görüşmelerinde yer alan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bölgeyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

'DOĞU GUTA VE DERA'DAKİ GİBİ'

Rusya'nın Suriye'deki uzlaştırma merkezinde görevli askeri yetkililerin İdlib'deki militan grupların liderleriyle görüşmeleri sürdürdüğünü duyuran Savunma Bakanı, İdlib'de Doğu Guta ve Dera bölgelerindekine benzeyen barışçı bir çözüm bulunabilmesi için çalıştıklarını belirtti.

İdlib - Sputnik Türkiye
‘Suriye ordusu, İdlib operasyonuna eski militanları gönderecek’
'ZOR, AĞIR VE KARMAŞIK'

Şoygu, "(İdlib'de), eskiden 'ılımlı muhalefet' denen kişilerle, yani militanlarla, liderleriyle her düzeyde zor, ağır ve karmaşık görüşmeler yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

'BİNLERCE SİLAH TESLİM EDİLDİ'

Rusya Savunma Bakanı, Suriye'de militanların teslim olup denetimlerindeki bölgeleri Suriye ordusuna devretmelerine yönelik uzlaştırma çalışmalarında yer alan Rus askerlerin militanların teslim ettikleri silahların sayısını görünce gözlerine inanamadıklarını da dile getirdi.

Şoygu "Öyle günler oldu ki (militanlar) ellerindeki 5, hatta 7 tankı ya da havan topunu birden teslim etti. Binlerce silah teslim edildi" dedi.

Eksen - Sputnik Türkiye
EKSEN
‘ABD, Britanya ve Fransa’nın İdlib’de yapabileceği kimyasal komplolarına Türkiye’nin şiddetle karşı çıkması gerekir’

GERİ DÖNENLER İÇİN ALTYAPI ÇALIŞMALARI

Diğer taraftan Şoygu, Suriye'nin çatışmalar nedeniyle ülkeyi terk edenleri geri kabul edip yerleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

"Suriye'de tahrip olan altyapının yeniden inşası için devasa bir çalışma yürütülüyor. Suriye'ye geri gelenler için yollar ve güvenlik noktaları yeniden inşa ediliyor" diyen Savunma Bakanı, Rusya'nın hava operasyonlarıyla destek verdiği Suriye ordusunun ülkedeki kent ve köyleri militanlardan geri alınmaya başladığı 2015'ten beri 1 milyondan fazla Suriyelinin evlerine geri döndüğü bilgisini paylaştı.

Suriye askerleri- İdlib - Sputnik Türkiye
‘ABD, İdlib’de kimyasal saldırı mizanseni hazırlayıp sonra uçuşa yasak bölge oluşturabilir’
İDLİB TOPLANMA BÖLGESİ OLDU

Suriye'nin pek çok kentinden çıkarılan militanlar aileleriyle birlikte İdlib'e tahliye edilmişti. Ayrıca Astana süreci kapsamında, çatışmasızlık anlamına gelen gerilimi azaltma bölgelerinden biri olarak ilan edilen İdlib'de Türk askerlerinin görev yaptığı 12 gözlem noktası bulunuyor.

Suriye hükümet güçlerinin ülkenin geniş bölgelerini geri alınmasının ardından, cihatçı grupların denetimindeki İdlib'de çözüm bulunabilmesi için Rusya ile Türkiye arasında yoğun diplomatik ve askeri temaslar yürütülüyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала