- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı

© AA / Ali Atmaca'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı
'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Her yıl Afrika kıtasından göçle gelen leyleklere ev sahipliği yapmasından dolayı "leylek köyü" olarak anılan Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Mahallesi'ni bu sezon binlerce kişi ziyaret etti.

2018 Yılının En İyi Kuş Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları - Sputnik Türkiye
2018'in En İyi Kuş Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu
Uluabat Gölü'nün kıyısındaki yarımada üzerinde kurulan ve her yıl Afrika kıtasından göç ederek gelen leyleklere ev sahipliği yapmasından dolayı "leylek köyü" olarak anılan Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Mahallesi bu sezon binlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Türkiye'nin, Avrupa Leylek Köyü Ağı'na üye olan tek mahallesi Eskikaraağaç ile Uluabat Gölü çevresindeki diğer mahallelerde evlerin çatılarına ve direklerin tepelerine yuvalarını yapan leylekler, mayıs ayında kuluçkaya yattı.

Üreme döneminde, başta Eskikarağaç Mahallesi olmak üzere Uluabat Gölü çevresi, leylekleri görmek için yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce kişiyi ağırladı.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin tarım ve hayvancılık dışında önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

© AA / Ali Atmaca'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı
'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı - Sputnik Türkiye
'Leylek köyü' binlerce ziyaretçiyi ağırladı

'LEYLEK ÖLÜMLERİ CİDDİ MANADA AZALDI'

Özkan, bölgedeki vatandaşlarla el ele vererek leyleklere karşı hassasiyet oluşturduklarını ifade ederek, şunları aktardı:

"Geçmişte leylek ölümleri çok fazlaydı. Yaptığımız faaliyetler neticesinde leylek ölümleri ciddi manada azaldı. Leyleklerin üremesinde artış var. Vatandaşlarımızda sahiplenme duygusu oluştu. Bölgeye ziyaretçi ilgisi her geçen gün artıyor. Eskikaraağaç Mahallesi'nde bu sezon 150 bin ziyaretçiyi ağırladık."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала