GÖRÜŞ

‘ABD’nin yeni yaptırımları Rusya üzerinde ciddi bir etki yaratmayacak’

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girABD Başkanı Donald Trump- Rusya lideri Vladimir Putin
ABD Başkanı Donald Trump- Rusya lideri Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD'nin eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesinde Moskova'nın dahli olduğu iddiasıyla Rusya'ya getirdiği yeni yaptırımları değerlendiren EPPEN Başkanı Dr. Volkan Özdemir, yaptırımların Rusya üzerinde ciddi bir ekonomik sıkıntı yaratmayacağını, siyasi bir sonuç da doğurmayacağını ifade etti.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye
Rus Dışişleri'nden ABD'ye yaptırım yanıtı: Yolumuzdan döndüremezsiniz
ABD'nin eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'nin Salisbury kentinde zehirlenmesi olayında Moskova'nın dahli olduğu iddiasıyla Rusya'ya getirdiği yeni yaptırımlar bugün yürürlüğe girdi.

ABD'nin yaptırım paketinde Rusya'ya 'acil insani yardım' gerekmedikçe her türlü dış yardımın yapılması ile bazı silah, askeri ve sivil amaçlarla kullanılan ürünlerin ihracatı yasaklandı. Pakette ayrıca Rusya'ya hiçbir kurum, ajans tarafından veya ABD hükümetinden hiçbir araç üzerinden kredi, kredi garantisi ya da finansal destek sağlanmaması öngörüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı belgede yeni yaptırımların Rusya'yı işbirliğine yaklaştıracağı ileri sürülmüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov - Sputnik Türkiye
Peskov: ABD'nin yeni yaptırımlarına Rusya'nın çıkarlarına uygun yanıtlar verilecek
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova bugün yürürlüğe giren yaptırımlarla ilgili yaptığı açıklamada Washington'ın Rusya'ya karşı yaptırım getirmek için bir bahane olarak Skripal olayını kullandığını ifade ederek "Ne yazık ki ABD'li siyasi elitler basit bir gerçeği anlayamıyor: Yaptırımlar Rusya'yı kendi çıkarlarını koruma yolundan döndüremez. Washington'ın bu adamı saygılı ve medeni bir diyalogla, işbirliği ile bağdaşmıyor" ifadelerini kullandı.

"YAPTIRIMLAR AMERİKAN DIŞ POLİTİKASININ TEMEL ARACI OLDU"

ABD'nin Rusya'ya yönelik getirdiği ve bugün yürürlüğe giren yaptırımları Sputnik'e değerlendiren Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Dr. Volkan Özdemir, yaptırımların son yıllarda Amerikan dış politikasının temel araçlarından biri haline dönüştüğünü ifade etti.

"ABD İKTİSADİ YOLLARLA SİYASİ SONUÇ ALMAYA ÇALIŞIYOR"

Heiko Maas - Sputnik Türkiye
Almanya Dışişleri Bakanı: ABD'nin Rusya ve Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına Avrupa tepki göstermeli
ABD yaptırımlarının özellikle iktisadi alanda kendini gösterdiğini belirten Özdemir, "Buna hedef olan ülkeler kimi zaman İran oluyor, kimi zaman Türkiye oluyor. Rusya zaten son dört yıldır Obama döneminden başlayarak Trump döneminde de devam eden bu yaptırımların muhatabı. Bir de bunun yanında ticari olarak Çin'i ve AB'yi hedef alan korumacılık önlemleri var. Burada ABD'nin iktisadi yollarla siyasi sonuç alma yöntemini benimsediğini görüyoruz" dedi.

"PETROL FİYATLARI BU SEVİYEDEYKEN RUS EKONOMİSİ BU YAPTIRIMDAN ETKİLENMEZ"

ABD yaptırımlarının Rusya üzerindeki etkisini de değerlendiren Özdemir, şöyle konuştu:

ABD-Rusya bayrakları - Sputnik Türkiye
ABD'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girdi
"Son dört yılda Rusya'ya yöneltilen Magnitsky yasası olarak bilinen Kırım meselesinden dolayı 2014'te hem AB'nin hem ABD'nin uygulamış olduğu yaptırımlara baktığımızda bunların Rusya ekonomisi üzerinde çok büyük bir sonuç doğurmadığını, siyasi olarak da beklenen amacı yakalayamadığını görüyoruz. Son yaptırımlara baktığımızda tabii ABD'nin Rusya'ya karşı finansal yaptırımları sertleşiyor; buna kişilerin varlık dondurmaların dâhil olduğunu görüyoruz. Fakat ben bunların Rus ekonomisi üzerinde çok bir etki yaratamayacağını düşünüyorum. Çünkü Rus ekonomisinin dışsal faktörler açısından petrolle ilişkili olduğunu biliyoruz. Petrol fiyatlarının da jeopolitik nedenlerden ötürü 75 dolar seviyesinde seyrettiği bir ortamda bu yaptırımların Rus ekonomisine pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Rusya da zaten buna karşı yaptırımlarla cevap veriyor ve ellerindeki Amerikan tahvillerini Temmuz ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 70 milyar dolar düşürerek 15 milyar dolar seviyesine düşürdü. Benim tahminim, karşı yaptırımlar çerçevesinde Rusya elindeki bütün Amerikan tahvillerini sıfırlayacak ve kalan 15 milyar doları önümüzdeki haftalarda satışa çıkaracaktır. Dolayısıyla ben bu yaptırımların ciddi bir sonuç alacağını düşünmüyorum. Zaten Amerikan yaptırımlarının temel hedefi, Rusya ile Avrupa arasındaki ticareti etkilemektir. Çünkü Rusya ile ABD arasında kaydadeğer bir ticaret yoktur zaten. Dolayısıyla bu yaptırımlar biraz sertleşse de petrol fiyatlarının böylesine yüksek olduğu dönemde Rusya'ya ciddi bir ekonomik sıkıntı yaratmaz, siyasi bir sonuç da doğurmaz."

"YAPTIRIMLARIN RUSYA'DA SİYASİ SONUÇ DOĞURACAĞI DÜŞÜNCESİ GERÇEKDIŞI"

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yaptırım belgesinde yer alan ‘yeni yaptırımların Rusya'yı işbirliğine yaklaştıracağı' savını da yorumlayan Özdemir, "Yaptırımlar yoluyla karşı tarafı cezalandırma ve onu istediğiniz noktaya getirme meselesinin ben başarılı olduğunu düşünmüyorum. Baktığımızda Rusya'ya yönelik yaptırımlar dört yıldır yürürlükte, bu dönemde Rusya'nın Batı ile ilişkileri onarılmadı, aksine kötüleşti. Dolayısıyla ben yaptırımların Rusya'da bir siyasi sonuç doğurup tekrar işbirliği yaratacağı şeklindeki düşünceyi son derece gerçekdışı buluyorum" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала