Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus Dışişleri: Ukrayna, Vışinskiy'in haklarını ihlal ediyor

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girRİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kiril Vışinskiy
RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kiril Vışinskiy - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kiev yönetiminin Rus diplomatlara Ukrayna'da 100 gündür asılsız suçlamalarla hapiste tutulan RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy'le görüşme izni vermediğini belirtti.

RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Ukrayna mahkemesi Vışinskiy’nin tutukluluk süresini uzattı
Vışinskiy'in cezaevindeki 100. günü olması dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Rus Dışişleri, Kiev yönetiminin çifte vatandaş olduğu gerekesiyle Vışinskiy'in Rus diplomatlarla görüşmesine müsaade etmediğine dikkat çekerek, bu durumun gazetecinin haklarının ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

Vışinskiy'in durumunun iyileşmediğine ve Ukrayna'nın uluslararası yükümlülüklerine uygun hale davranmadığına dikkat çeken bakanlık, tahkim mahkemesinin Rus gazeteciyi kefaletle serbest bırakmamasının bu durumun bir diğer kanıtı olduğunun altını çizdi.

Rus Dışişleri, Ukrayna yönetiminin gazetecilerin çalışmalarına yönelik engellemelerinin uluslararası toplum tarafından kınanması gerektiğini de kaydetti.

RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
'Ukrayna'nın gazeteci Vışinskiy'e yaptığı, basın özgürlüğüne utanç zinciri vurmaktır'
15 Mayıs'ta RİA Novosti Ukrayna ofisine zorla girip arama yapan Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) üyeleri, Vışinskiy'i gözaltına almış ve evinde arama yapmıştı. Ukrayna ve Rusya vatandaşlığına sahip Vışinskiy vatan hainliği ile suçlanmıştı. Vışinskiy, 17 Mayıs'ta Herson Bölge Mahkemesi'nde yapılan duruşmada 2 ay hapse mahkum edilmişti.

Vışinskiy'in avukatı Andrey Domanskiy, müvekkili hakkındaki tutuklama kararı için temyize başvurmuş ancak 11 Temmuz'da mahkemenin aldığı kararla Rus gazetecinin tutukluluk süresi 13 Eylül'e kadar uzatılmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала