Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Türkiye-Rusya ortak grubu, sığınmacıların Suriye’ye dönüşünün başlangıcı olabilir’

© AFP 2022 / Delil SouleimanSuriye'de bir sığınmacı çocuk
Suriye'de bir sığınmacı çocuk - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı 'Suriyeli sığınmacıların evlerine dönmesi ile ilgili ortak grup kurulması' önerisi haberini değerlendiren Rus uzman Yuriy Zinin, olası Türkiye-Rusya ortak grubunun, sığınmacıların Suriye’ye geri dönmesi için bir başlangıç olabileceğini belirtti.

Bayram ziyaretine giden 30 bini aşkın Suriyeli döndü - Sputnik Türkiye
Rusya: Türkiye'deki yaklaşık 298 bin Suriyeli ülkelerine dönmek istiyor
Sputnik'e konuşan Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi (MGIMO) Araştırma Görevlisi ve Şarkiyat uzmanı Yuriy Zinin, "Görüşüme göre, bu umut verici bir yol. Sığınmacı sorununun çözümü anlamında söz konusu olan öncelikle onların evlerine dönüşü için uygun koşulların oluşturulması. Çünkü bu konu Suriye için her zaman acı verici oldu. Halihazırda, Suriye topraklarının büyük kısmı hükümetin kontrolündeyken sığınmacıların dönmesi için koşullar oluşuyor ama elbette zorluklar var. Onların geri dönüşünü engellemek için hiçbir argüman kalmıyor. Gerçi Batı'dakiler dahil bazı ülkeler bunu durdurmak için mümkün olan her şey yapıyor" ifadelerini kullandı.

'BU SORUN EN ÇOK TÜRKİYE'Yİ ETKİLEDİ'

Suriye - Sputnik Türkiye
Lavrentyev: Rusya-Türkiye-Fransa-Almanya zirvesinin ana konusu Suriye olacak
Oluşturulacak Türkiye-Rusya formatının, sığınmacı sorununun küresel değil, onları kabul eden her bir ülkeyle çözüme kavuşturulmasının mümkün hale gelmesi yönünde atılan bir adım olabileceğini kaydeden Zinin, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçenlerde Lübnan'da görüşmelerde bulundu. Lübnan'ın bu sürece dahil olması konusunda anlaşma sağlandı. Sonra Ürdün ve elbette Türkiye gelecek. Çünkü bu sorun en çok Türkiye'yi etkiledi" dedi.

'BU GRUP, BELKİ BATILI ÜLKELERİ DE BU YÖNDE İTER'

Ortak grubun, ülkeler arasında güvenin güçlenmesine ve sığınmacıların evlerine dönmesine hizmet edeceğini dile getiren Zinin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu belki de şu anda kendi imkanlarını ve gücünü bu sorunun çözümüne harcamak istemeyen Batı'daki ülkeleri de bu yönde iter. Zira Birleşmiş Milletler de Batı da elbette destek ve yardımda bulunabilir. Tek sorun istektir".

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала