Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Facebook’tan Rusya ve İran karşıtı yeni hamle: Bir dizi hesap donduruldu ya da silindi

© AFP 2022 / Nicolas AsfouriFacebook
Facebook - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Facebook şirketi, ‘birbiriyle koordine şüpheli eylemlerde bulundukları’ gerekçesiyle bir dizi sosyal medya hesabını dondurdu ya da sildi. Bu hesaplardan bir bölümünün İran, bir kısmının da Rusya’dan yönetildiği belirtildi.

Karikatür - Sputnik Türkiye
Facebook ve Twitter ‘kanıtlarını' sundu: ‘Rusya bağlantılı paylaşımlar' yüzde 1'in altında
Facebook yetkilileri, manipüle edici eylemlerle bulunduğunu söyledikleri ‘Rus ve İran hesaplarının' birbiriyle bağlantılı olmadığını fakat ‘benzer bir taktik izleyip bir dizi hesap üzerinden kim oldukları ve ne yaptıkları konusunda insanları yanılttıklarını' iddia etti.

Yetkililer bu hesapları dondurma ya da silme kararlarına ilişkin olaraksa, "Bu tip davranışlara izin veremeyiz çünkü insanların Facebook'ta kurdukları ilişkilere güvenebilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sildikleri İran'dan yönetilen 652 hesap ya da grubun Ortadoğu, Latin Amerika, ABD ve İngiltere'deki kullanıcıları hedef aldığını iddia eden Facebook yöneticileri ayrıca, ‘ABD yönetiminin Rus askeri istihbaratıyla ilişkili olduğunu savunduğu kaynaklarla bağlantılı olabileceğini düşündükleri bir dizi hesabı da sildiklerini' söyledi.

Hacker / Siber saldırı - Sputnik Türkiye
Kremlin'den Microsoft'a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?
Bu arada Twitter da ‘birbiriyle koordineli olarak manipülasyon yaptıklarını' söyledikleri ve çoğunun İran'dan yönetildiğini belirttikleri 284 hesabın silindiğini duyurdu.

Facebook ve Twitter şirketlerinin bu hamleleri, yazılım devi Microsoft'un, ABD'deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediklerini iddia etmesini izliyor. Şirket yetkilileri, bu hesapların Rus hükümetiyle bağlantılı olduğuna inandıklarını söylemişti.

Kremlin ise Microsoft'un bu iddiasını sert bir biçimde reddetmişti.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала