İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Kanal İstanbul’un önemi ne?

© AAKanal İstanbul
Kanal İstanbul - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 'Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadıkları' açıklamasını değerlendiren Rus uzman Vladimir Avatkov, böyle bir kanalın Rusya dahil tüm Karadeniz ülkelerin işine olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum - Sputnik Türkiye
İmar barışında son rakamları açıklayan Çevre Bakanı Kurum: Birinci eylemimiz Kanal İstanbul
Rusya Ortadoğu Araştırmaları, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Başkanı Vladimir Avatkov, projenin ekonomik boyutuna işaret ederek, "İstanbul Boğazı'nın suyu azalıyor, şu anda gemi geçişi kısıtlı formatta yapılıyor ve yeni kanal elbette büyük talep görecek. Örneğin, Rusya'nın bu yöndeki ihracatı için imkanlar genişleyecek" dedi.

'JEOPOLİTİK SONUÇLARI DA OLACAK'

Ancak Kanal İstanbul'un jeopolitik sonuçlarının da olacağını dile getiren Rus uzman, "Eğer bu kanal yapılırsa karşılıklı riskler sadece Rusya'yı değil ABD'yi de etkiler, zira Türkiye Karadeniz'i tamamen Amerikan gemileri için kapatabilir ya da aksine açabilir. Her iki seçenek de göz ardı edilemez. Türkiye, bir yandan Rusya'yla yakınlaşıyor, diğer yandan da NATO üyeliğinden vazgeçmiyor. Her halükarda bu kanaldan ticari ve askeri gemilerin geçişinin uluslararası ya da ikili kurallarla düzenlenmesi akıllıca olur" ifadelerini kullandı.

'GİDEREK SIĞLAŞAN İSTANBUL BOĞAZI, GELECEKTE BÜYÜK GEMİ GEÇİŞLERİNE KAPANABİLİR'

Kanal İstanbul - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Kanal İstanbul için yasal düzenleme geliyor
Ankara'nın, giderek sığlaşan İstanbul Boğazı'nı gelecekte büyük gemi geçişlerine kapatacağı ihtimalinin de dışlanmaması gerektiğini dile getiren Avatkov, "Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin güçlendiğini dikkate alırsak her iki tarafı tatmin edecek seçenekleri bulmamız çok önemli" diye ekledi.

'KÜRESEL GÜÇ STATÜSÜNE GEÇİŞ AÇISINDAN ÖNEMLİ'

Türkiye'nin, Kanal İstanbul sayesinde uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmek istediğinden emin olduğunu söyleyen Rus uzman, "Bu proje Ankara için sadece ekonomik karlılık açısından değil jeostratejik çıkarlar ve bölgesel güç statüsünden küresel güç statüsüne geçişi açısından da önemli" yorumunda bulundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала