Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Hollandalı gençler Türkiye'de radikal vaizler tarafından eğitiliyor'

© AFP 2022 / YASIN AKGULTürkiye-Hollanda
Türkiye-Hollanda - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
BBC Türkçe'nin haberine göre Hollanda'da yayımlanan NRC gazetesi, Milli Görüş Teşkilatı'nın Türkiye kökenli gençleri 'radikal görüşlere sahip vaizler tarafından İstanbul'da açılan yaz kamplarına götürerek eğitim verdiğini' yazdı.

Cami, kuran, cemaat - Sputnik Türkiye
Erdoğan'dan Nurettin Yıldız talimatı
BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Hollanda'da yayınlanan NRC gazetesi, Hollanda'daki gençlerin 2013 yılından beri Türkiye'ye götürülerek orada eğitildiğini iddia etti.

NRC'ye göre Türkiye kökenli cami organizasyonu 'Milli Görüş', her yaz onlarca Türkiye kökenli çocuğu İstanbul'da "radikal görüşlere sahip vaizler tarafından" yönetilen yaz kamplarına götürüyor. Yol ve diğer masraflar çocukların aileleri tarafından karşılanıyor.

İDDİAYA GÖRE KAMPLARDAN BİRİSİ NURETTİN YILDIZ'A AİT

Bi De Bunu Dinle - Sputnik Türkiye
İlahiyatçı Prof. Kırbaşoğlu: Nurettin Yıldız zihniyetindekilerin oy potansiyeli olarak zarar verme ihtimali olmasa iktidar ses çıkarmaz
Bu kamplardan biri, Nurettin Yıldız'a ait Sosyal Doku Vakfı'nın İstanbul'daki merkezinde gerçekleştiriliyor. Gazete, Nurettin Yıldız hakkında 'kadına şiddeti savunan ve radikal görüşlere sahip' ifadelerini kullandı.

NRC haberinde, Nurettin Yıldız'ın, cihatçı silahlı grup Ahrar'uş-Şam ile bağları olduğunu iddia ederek, Suriye'deki El Kaide lideri Abdullah El Muhaysini için 'bütün Müslümanların desteğini hak ettiğini' söylediğini yazdı.

NRC: TÜRK TOPLUMUNDAKİ RADİKALLEŞME, HOLLANDA İSTİHBARATI İÇİN 'KÖR BİR NOKTA'

Nurettin Yıldız - Sputnik Türkiye
İlahiyatçı Nurettin Yıldız hakkında soruşturma başlatıldı
Haberde Lahey, Schiedam, Rotterdam ve Deventer kentlerinde Milli Görüş'e bağlı gençlik örgütlerinin, Nurettin Yıldız'a ait görüşleri yaymak için çalışmalar yaptığı da belirtiliyor.

Gazete, haberle ilgili ulaşılan Milli Görüş yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapmadığını da bildirdi.

NRC, Milli Görüş bünyesinde dersler veren Abdullah Öztürk'ün de, istihbarat belgelerine göre, Suriye'deki cihatçı gruplar için eleman topladığını iddia ediyor.

Gazetenin habere kaynak gösterdiği istihbarat raporlarında, "Öztürk'ün aşırılık yanlıları ile temas kurduğu ve derslerine katılan gençlerden bazılarının kısa süre sonra Suriye'ye gittiği" vurgulanıyor.

Almanya-Türkiye Bayrağı - Sputnik Türkiye
Avrupa'daki Türk gençlerin 'kimliğini ve kültürünü korumak' için haftasonu okulları kuruluyor
Gazeteye göre, Hollanda Türk toplumundaki radikalleşme, istihbarat için "kör bir nokta".

HOLLANDA, TÜRKİYE'NİN HAFTASONU OKULLARI AÇMA GİRİŞİMİNİ 'KAYGI VERİCİ' BULDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Türkiye'nin 'gençlerin dinini ve dilini unutmaması için' haftasonu okulları açma girişimi Hollanda'da geçen hafta tartışma yarattı. Hollanda Meclisi, bunu 'kaygı verici' bulduğunu açıklamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала